Az év hala s madara

Underwater close up shot of the freshwater roach fish (Rutilus rutilus) in aquarium.

A bodorka (Rutilus rutilus) kapta a legtöbb szavazatot a Magyar Haltani Társaság által hagyományosan meghirdetett és szilveszter napján lezárult év hala közönségszavazáson.

A Kárpát-medencei álló és folyóvizekben egyaránt elterjedt bodorka egy kistermetű pontyféle. Alsó úszói többnyire rőtes-pirosas színűek, könnyen összetéveszthető a vörösszárnyú keszeggel, mivel többnyire mindkét faj szemgyűrűje narancsszínű. Ám a bodorka hát- és hasúszója szinte egy függőleges vonalban ered, a vörösszárnyú keszeg hátúszója ellenben jóval hátrébb kezdődik a hasúszóknál.

A bodorka táplálékát zömmel kisebb gerinctelen állatok: férgek, alsóbbrendű rákocskák, apróbb puhatestűek alkotják. A nyugodt, vízinövényes élőhelyeket kedveli, így a kisebb-nagyobb csatornákban is gyakori. Ritkábban a folyók dévérzónájában is előfordul, itt azonban általában kevésbé színes, ezért például a tiszai példányokat a halászok fakó keszeg névvel emlegették.

Az idei év hala gasztronómiai értéke sem elhanyagolandó, hiszen beirdalva, paprikás lisztben megforgatva és jól átsütve az íze kitűnő.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület internetes szavazása szerint a zöld küllő (Picus viridis) lett az év madara.

Az MME 1979-ben indította el az Év madara akciót, melynek célja természetvédelmi problémákkal érintett fajok, madárcsoportok társadalmi szintű bemutatása. A több mint négy évtizede futó program legutóbbi állomásaként tavaly ismét a lakosság választhatott három faj – kékbegy, vörös gém, zöld küllő – közül.

A 2022-es év madara szajkó termetű, 30-36 centiméteres harkályféle, szárnyfesztávja a fél métert is elérheti. A faj fő elterjedési területe Európa lomboserdő-övezete, élőhelyigénye miatt kimondottan jól érzi magát a településeken, az idős faállományú parkokkal tarkított nagyvárosokban is.

A harkályok klasszikus rovarlárva tápláléka mellett a zöld küllő esetében a legjelentősebb a hangyafogyasztás (kifejlett rovarok, lárvák és bábok is), amiket a talajon, illetve a testhosszt meghaladó mértékben kiölthető nyelvével mélyen a járatokba hatolva szedeget össze. Maga ácsolta odúban költ, évente egy, általában 5-7 tojásból álló fészekaljat nevel. Állandó madarunk, a párok alapvetően egész évben, a nyugalmi időszakban is a költőterületükön vagy ennek közelében maradnak, a fiatalok többnyire nagyobb távolságokra kóborolnak. Védett madár, idősebb fákhoz kötődő életmódja és szaporodása miatt a fakivágás, a mezővédő erdősávok felszámolása és felszámolódása veszélyezteti.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Kevés a parkolóhely Hargitafürdőn

Következő hír

Párhuzamosan tevékenykedő holokausztkutatók?

Related Posts
Total
0
Megosztás