Néhány európai állam gazdasági érdekeivel magyarázzák a romániaiak azt, hogy továbbra sincs elmozdulás az ország teljes jogú Schengen-tagságának ügyében. Románia március végétől a légi és vízi Schengen része, de ez nagyon keveseknek jelent bármilyen előnyt. Egy friss felmérés szerint a lakosság hatvan százaléka lát külföldi érdekeket az elutasítás mögött, miközben úgy véli, Bukarest minden feltételt teljesített – írja a Magyar Nemzet.
A lakosság Schengennel kapcsolatos frusztrációja továbbra is magas és teljesen indokolt, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy az évek óta tartó blokkolásra, illetve csupán a részleges csatlakozás megvalósulására sem érkezett hiteles magyarázat az akadályozó államok részéről. Ezt az érzést tovább fokozza Ausztria álláspontja, amely jelenleg egyedüliként akadályozza a szárazföldi határokkal való csatlakozást, miközben az uniós tagállamok többsége, valamint az összes európai intézmény ismételten kifejezte támogatását Románia teljes körű schengeni csatlakozását illetően – állította Remus Ștefureac, az INSCOP Research közvélemény-kutató cég igazgatója.
Ezzel szemben Pászkán Zsolt politikai elemző korábban azt mondta, Románia nem fűzhet nagy reményeket az idei teljes jogú schengeni csatlakozáshoz, mivel Ausztria nem „elszigetelt” a kérdésben. Szerinte sok nyugat-európai képmutató politikus használja az osztrák ellenállást. Mint elmondta, a magyar uniós elnökség az év második felében vélhetően megpróbálja felmérni a lehetőségeket, de azok aligha lesznek kecsegtetőek. Magyarország egyébként továbbra is támogatja Románia teljes jogú Schengen-tagságát. Ezt a román belügyminiszter közölte minapi, budapesti látogatása után.
Beni-Oni Ardelean, a kisebbik román kormányzati erő, a Nemzeti Liberális Párt korábbi alelnöke a CPAC Hungary egyik csütörtöki kerekasztal-beszélgetésén a tömeges bevándorlás megállítása érdekében erős nemzeti határellenőrzést vagy egy „új Schengen” megalakítását ajánlotta, új tagállamok részvételével.
A román közúti fuvarozók országos érdekvédelmi szervezete (UNTRR) szerint a romániai teherfuvarozókat 2023-ban 2,55 milliárd euró kár érte a schengeni csatlakozás elmaradása miatt. A szakmai szervezet becslései szerint 2023-ban nőttek a fuvarozók veszteségei, egy évvel korábban még 2,41 milliárd lejt tettek ki. A fuvarozók 8–16 órát várnak a határátlépésre Magyarország felé, a történelmi csúcs pedig öt nap volt, néhány évvel ezelőtt – mondta Radu Dinescu, az UNTRR főtitkára. Elmondása szerint a román–bolgár határon 36 óra az átlagos várakozási idő, a román–moldovai határon három-kilenc nap, a román–ukrán határon pedig tíz-tizenöt nap.