Kijev „krónikusan elszabotálja” az ukrajnai rendezés alapjául szolgáló minszki megállapodások végrehajtását – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor szerdán telefonon beszélt Boris Johnson brit kormányfővel.
A Kreml sajtószolgálata által kiadott közlemény szerint Putyin és Johnson az ukrajnai belső konfliktusról és az Oroszország által az Egyesült Államoknak és a NATO-nak beterjesztett orosz garanciaigényekről folytatott eszmecserét. Az orosz államfő kifejtette elvi álláspontját mindkét kérdéssel kapcsolatban.
Putyin szerint a NATO-ban nincs meg a készség, hogy megfelelően reagáljon a jogos orosz aggodalmakra; a szövetség úgynevezett „nyitott ajtók” politikájára hivatkozik, amely azonban az orosz álláspont szerint ellentmond a biztonság oszthatatlansága alapelvének.
Johnson kedden Kijevbe látogatott, ahol fogadta őt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Eközben otthon, Nagy-Britanniában áll a bál: Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányába keveredett, miután az elmúlt hetekben a brit sajtó kiderítette, hogy a londoni kormányfői hivatalban és más kormányintézményekben a koronavírus-járvány elleni szigorú kapcsolattartási korlátozások idején rendszeresen összejöveteleket, partikat rendeztek. A The Daily Telegraph ma további ilyen esetekről közölt értesüléseket. A lap szerint Johnson tavaly januárban ugyanaznap két ilyen rendezvényen is jelen volt, 2020 novemberében pedig saját rezidenciáján tartott zenés partit. A kormányfő saját pártjából érkező bizalmatlansági indítványnak néz elébe.
Közben Joe Biden amerikai elnök arra utasította az Egyesült Államok védelmi minisztériumát, hogy több mint 3000 amerikai katonát helyezzen át az európai szövetségesek védelmének megerősítése érdekében – számolt be ma kormánytisztviselőktől származó információkra hivatkozva az amerikai sajtó. Egyenként ezer katonát dobnak át Lengyelországba, Németországba és Romániába.
Ugyanakkor az is kiderült, hogy már több száz amerikai katona „tartózkodik” Ukrajnában (a pontos számuk ismeretlen), továbbá mintegy harmincezer amerikai állampolgár.