Nyugaton a politikának már a média diktál

„Az uniós politikában nagyon gyakran tapasztaljuk azt, hogy az Amnesty International által közzétett, Magyarországgal kapcsolatos állásfoglalások visszaköszönnek a politikai vitákban. De nem utalásszerűen, hanem szóról szóra, tételmondat-szerűen – mondta Kovács Zoltán, a magyar Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára azon a sajtóbeszélgetésen, amelyen a Nézőpont Intézet „Ki fújja az ellenszelet? Magyarország a nemzetközi sajtóban 2021-ben” című elemzését mutatták be.

Az intézet 18 országban 15 nyelven 103 orgánum közléseit szemlézte az elmúlt esztendőben. A vizsgálatból kiderül az is, hogy legélénkebben a V4-, illetve a közép-európai országok érdeklődnek hazánk iránt, a legkevesebbet pedig Izrael tette közzé. Az elemzés kimutatta továbbá, hogy általánosságban kétszer annyi a Magyarországot kritizáló közlés, mint az azzal szimpatizáló megszólalás, és egyértelmű, hogy a nyugat-európai média jóval ellenségesebb, mint az unió többi része.

A bemutatón elhangzott, hogy a nyugat-európai médiában különösen a német orgánumok járnak elöl Magyarország, illetve az Orbán-kormány kritizálásában. A gyerekvédelmi törvényt is rengeteg médiaközlés támadta. Ezenkívül a német médiában kiemelkedően fontos eseménynek számított a Klubrádió megszűnése, a baloldali előválasztás és azok a napok, amelyeken Magyarországon megemelkedett a koronavírus-fertőzésben elhunytak száma. A német médiában több mint 81 százalékban ellenségesek voltak a megnyilvánulások, és csak 2,38 százalék volt pozitív. Kovács Zoltán úgy fogalmazott, egyértelműen kimutatható, hogy Németországban a média diktál a politikának.

Nemcsak a közvéleményt befolyásolja, hanem támad és nyomás alá helyez minden olyan politikust, aki a balliberális fősodortól eltérően fogalmaz meg véleményt. Az államtitkár szerint csak úgy lehet ezen felülkerekedni, ha a magyar kormány megtalálja az alternatív kommunikációs csatornákat, hogy elmondhassa a saját véleményét közvetlenül az embereknek.

A hagyományosan magyarellenes és újabban kimondottan Fidesz- és Orbán-ellenes román sajtóról az elemzés első látásra meglepő képet ad, hiszen az áll benne, hogy a 2021-ben megjelent és szemlézett összes cikk több mint harmada pozitív kicsengésű volt. Erre az lehet a magyarázat, hogy a Nézőpont Intézet csupán ezeket a romániai sajtótermékeket vizsgálta: Adevărul, Evenimentul zilei, Jurnalul național, Agerpres.ro, Hotnews.ro. Az utóbbi kettő a száraz, tényszerű hírközlésen határait csak ritkán hághatja át, vélhetően ezek adják össze a „pozitív egyharmadot”, miközben az első három orgánumban (különösen a Evenimentul zileiben) napi szinten, vélhetően programszerűen jelennek meg a magyar- és Magyarország-ellenes sajtóanyagok.

A teljes elemzés itt olvasható: https://nezopont.hu/wp-content/uploads/2022/02/Magyarorszag-nemzetkozi-mediakepe_2021.pdf

Total
0
Megosztás
Előző hír

Már Kijev kormányzati negyedében is összecsapások zajlanak

Következő hír

Megduplázódott a határforgalom az ukrán–román határon

Related Posts
Total
0
Megosztás