A romániai cigányok ultimátumban követelik Indiától, hogy külföldön élő diaszpóraként ismerje el őket, ellenkező esetben nemzetközi bírósághoz fordulnak – közölte ma a bukaresti bulvársajtó Dorin Cioabănak, a „romák nemzetközi királyának” sajtónyilatkozatára hivatkozva.
A Nemzetközi Roma Szövetség (IRU) elnöki tisztségét is újra megpályázó Cioabă a nagyszebeni Turnul Sfatului lapnak nyilatkozva felidézte: hat éve India külügyminisztere India gyermekeinek nevezte a világ különböző országaiban élő mintegy 20 millió cigányt, ám szerinte azóta sem történt előrelépés hivatalos elismerésük ügyében.
„Nemzetközi bírósághoz fordulunk, ha nem ismernek el bennünket diaszpórában élő nemzetként, ahogyan azt már évtizedek óta ígérik, mert nemzetközi elismerést akarunk. Nem akarunk Indiába menni, nem akarunk nyomást gyakorolni az indiai kormányra, hogy segítsen minket, csak nemzetközi képviseletet akarunk, hogy ne legyünk többé ’senki fiai’: a románok azt mondják, nem tartozunk közéjük, az angolok azt mondják, nem tartozunk közéjük. Amikor jók vagyunk, mindenki a magáénak tart, amikor rosszak, akkor pedig mindenki elüldöz” – idézte a cigánykirályt az egyik Soros-portál.
Dorin Cioabă elsőszülött fiúként elhunyt apjától, Florin Cioabătól örökölte 2013-ban a bődületes „romák nemzetközi királya” címet. A temetésen az elhunyt „uralkodó” kisebbik fiát, Daniel Cioabăt is megkoronázták: ő a romániai romák királya címet kapta.
A 19 milliós állandó lakosságú Romániában 620 ezer ember vallotta magát cigánynak a legutóbbi népszámláláson. A szociológusok szerint az identitását a társadalmi megbélyegzés miatt nem szívesen vállaló közösség tagjainak száma ennek többszörösére tehető, akár az ötmilliót is elérheti, bár egy részük már beolvadt a románságban, más részük meg Nyugat- és Dél-Európában tartózkodik úgymond életvitelszerűen…