A politikusok átverték a szakszervezeteket, azok meg a tanárokat

A romániai közoktatást május 22. óta részlegesen megbénító általános sztrájk felfüggesztéséről adott ki közleményt ma a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) és a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség.

Az érdekképviseletek a sztrájk folytatását helyezték kilátásba, amennyiben az új közalkalmazotti bértörvény nem ülteti át a gyakorlatba azt az elvet, hogy a pedagógusok bére meghaladja az átlagot, vagyis a kezdő tanár fizetése az országos átlagbér szintjére kerüljön, a lépcsőzetesen bevezetendő béremelés 50 százalékát pedig már 2024. január 1-jétől megkapják a tanügyi alkalmazottak.

A közoktatási sztrájkot három hete meghirdető harmadik érdekképviselet, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség vezetőjének aláírása nem szerepel a mai közleményen. Ráadásul a szakszervezeti tagok jelentős száma máris jelezte a közösségi médiában: őket senki sem kérdezte meg a sztrájk beszüntetéséről, sőt, a jelek szerint a két behódoló szakszervezet vezetői önkényesen döntöttek, mivel megvásárolta vagy megzsarolt őket a kormányzat. Az „árulást” kiáltók máris bejelentették: folytatják a tiltakozást és a munkabeszüntetést, mivel csak ígéreteket kaptak a kormánytól. Romániában ugyanis a hatalom a saját döntéseit, az állam törvényeit sem tartja be, egyszerűen nincs a szavahihetőségnek tekintélye és a szavatartásnak hagyománya. Ugyanakkor nagy divat az, hogy a szakszervezeti vezetőkből és az újságírókból egyik napról a másikra politikusok (képviselők, pártelnökök, miniszterek stb.) lesznek.

A sajtóban röpködő számok, pénzösszegek, százalékok, határidők, ígéretek stb. tömegének semmi relevanciája sincs, ugyanis a sürgősségi kormányrendeletek és a különféle jogszabály-tervezetek a levegőben lógnak, sőt akkor sincs semmi garancia a végrehajtásukra, ha netán megjelennek a Hivatalos Közlönyben. Jelen pillanatban ugyanis még kormánya sincs Romániának.

Nicolae Ciuca miniszterelnök megerősítette, hogy a kormány megegyezett a szakszervezetekkel, hétfőn elfogadja a kialkudott béremelésekről szóló rendeleteket, a tanárok pedig keddtől visszatérhetnek az osztálytermekbe.

Ma délután ugyanis lemondott miniszterelnöki tisztségéről Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt, hogy egy másfél évvel ezelőtti koalíciós egyezmény értelmében átadja helyét Marcel Ciolacunak, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének. Tehát kétségessé vált mindennek az érvényessége, amit a Ciucă-kabinet megígért, aláírt, elfogadott…

Az ügyvivő kormányt nem tudni, ki vezeti, s hiába mondta a folytatásról Ciucă, hogy gyors váltást terveznek, hiszen a törvény értelmében Klaus Iohannis államfőnek kell megneveznie a kijelölt kormányfőt – aki korábban megesküdött, hogy szocialista politikus nem lesz az ő mandátum alatt miniszterelnök Romániában! –, s ha mégis Ciolacu kap megbízatást, a kormány megalakítása időigényes, pláne, hogy máris összevesztek a koalíciós partnerek a kabinet összetételén: mindenki a nagy pénzosztó tárcákat szerezné meg. A kormányzati tisztségekért újrakezdődött harc miatt pedig kétségessé vált az RMDSZ további kormányzati részvétele. Kelemen Hunor elnök jelezte: pártja nem távozik önként a kormányból, de nem zárja ki, hogy kihagyják a következő kabinetből, pláne, hogy foggal-körömmel ragaszkodik a két éve megszerzett pénzeszsákhoz (azaz a fejlesztési minisztériumhoz).

A bukaresti sajtó bizalmatlanabb fele máris azt vetíti előre, hogy a tanárokat sikerült ugyan a hatalomnak megaláznia és megosztania, de más társadalmi-munkvállalói rétegekkel ez nem fog menni, vagyis nagy szociális balhék várhatók a következő hónapokban, pláne, hogy a gazdasági-pénzügyi mutatók egyre rosszabbak Romániában.

 

Total
0
Megosztás
Előző hír

Újabb világháborús fenyegetés: németek provokálják az oroszokat

Következő hír

Kerékpártúra: Szent Lászlótól Szent Lászlóig

Related Posts
Total
0
Megosztás