A román igazságszolgáltatás is táplálja a magyarellenességet

A jogszolgáltatásnak a  római jogon alapuló ősi alapelveit sértő jogerős bírósági ítélet szerint el kell távolítani a kétnyelvű helységnévtáblákat a Kovászna megyei Nagypatakon. Holott amit a törvény nem tilt, azt senki nem akadályozhatja meg, s amit a törvény el nem rendel, arra senkit kényszeríteni nem lehet.

A Brassói Táblabíróság hétfőn meghozott jogerős ítélete szerint el kell távolítani a kétnyelvű helységnévtáblákat a Kovászna megyei Nagypatak (Valea Mare) községben. Az ítélőtábla kötelezi a Kovászna Megyei Tanácsot, hogy szerelje le a település bejáratainál felszerelt román és magyar nyelvű helységnévtáblákat. Azt is előírja továbbá, hogy csak az állam nyelvén, azaz románul feliratozott helységnévtáblákat helyezzen ki.

A zömében románok által lakott Nagypatakon kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblák miatt a Nemzet Útja Egyesület megyei szervezete tett panaszt 2022 augusztusában a székelyföldi megye prefektúráján. Indoklásuk szerint a táblák törvényt sértenek, mivel a községben a magyarok aránya nem éri el a közigazgatási törvény által előírt 20 százalékos nyelvhasználati küszöböt. Ugyanakkor a szóban forgó törvény nem tiltja meg, hogy az ominózus küszöb alatti létszámú kisebbségek nyelvén is szerepelhessen a település neve a helységnévtáblákon.

A táblabíróság mostani döntésével részben jóváhagyta a prefektúra óvását, amelyben az alapfokon eljáró Kovászna Megyei Törvényszék ítéletét kifogásolta. A prefektúrát ebben a megyében az RMDSZ által kinevezetett Ráduly István vezeti, aki annak ellenére román kormánybiztos Háromszéken, hogy az RMDSZ hivatalosan már nem tagja a kormánykoalíciónak. A hétfői magyarellenes bírósági ítéletet ujjongva fogadták a szélsőnacionalista román pártok és „civil szervezetek”.

Az ezer fős Nagypatakon a legutóbbi romániai népszámláláson 21-en vallották magukat magyarnak. A falu egyetlen településként 1999-tól alkot önálló közigazgatási egységet (községet), korábban az orbaiszéki Nagyborosnyóhoz, 1968-tól pedig a már román többségű Zágonbérkény községhez tartozott (ez utóbbi is akor jött létre Bodzafordulótól elszakadva). A Kisborosnyótól 2,5 km távolságra délre, a Bodzafordulói-hegyek északi lábánál fekvő Nagypatak a történelem folyamán mindig Kisborosnyóhoz tartozó telep volt. Kovászna megyének ez a sarka mára már szinte teljesen elrománosodott, holott alig 25 kilométerre található a megyeszékhely Sepsiszentgyörgytől…

Total
0
Megosztás
Előző hír

Augusztusban ismét lesz Kurultaj Bugacon

Következő hír

Magyar–magyar választási botrány az Érmelléken

Related Posts
Total
0
Megosztás