Hivatalos ma adták és vették át az Európai Unió és a Kolozs megyei közgyűlés támogatásával restaurált Bánffy-kastélyt a Kolozs megyei, mezőségi Válaszúton (rom. Răscruci).
A Kolozsvártól 25 kilométerre található műemlék épület kulturális központként fog működni, a Kolosz Megyei Tanács birtokolja (azaz bitorolja). A kastély helyén korábban a Bánffy család udvarháza állt. Az építés időpontjára nézve nincs adat, de a Magyarország első katonai felmérésekor készült térképén már látható. Bánffy György főispán idején itt tartották Doboka vármegye gyűléseit és levéltárát 1792 és 1805 között. Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc alatt az udvarház súlyosan megrongálódott, újjáépítésére 1859 előtt került sor báró losonczi Bánffy Albert megrendelésére, aki ott is született 1818-ban. 1870-ben Bánffy Ádám költözött az épületbe; 1875–1887 között ő végeztette a legjelentősebb átépítést; ekkor épült az emelet, és megújultak a kastély belső terei. A belső faragványokat és a berendezés egy részét maga az alig negyven évesen meghalt Bánffy Ádám báró készítette, akinek elismert művészi hajlamai voltak. A kastélyt 1887-ben az ő fia, Bánffy Albert vette át, aki későbbi feleségével, Montbach Saroltával a XX. század elején kibővíttette a kastélyparkot és kialakított néhány manzárdszobát a felső emeleten, az utcára néző homlokzat elé pedig portikuszt építtetett.
Az 1944. októberi frontátvonulás során történt szovjet–román dúlásokat a válaszúti kastély, a historizmus eme „összművészeti alkotása” sem kerülhette el. A főúri lakot kirabolták, könyvtárát felégették, ingóságait széthordták, fegyver-, vadásztrófea- és gyermekjáték-gyűjteményének is nyoma veszett. Képtárából eltűntek a nagy méretű Melka Vince-képek, rajzaiból, úti vázlataiból sem maradt semmi, szerencsére ezek fametszetes áttételei – az Olt völgye, tusnádi fürdőépületek, a Szent Anna-tó – Morelli Gusztáv kliséivel anno megjelentek a Vasárnapi Újságban. Közben a kastélyra és a birtokra rátette a kezét a román állam, s azóta sem „ereszti”. Az 1960-as évek végén kisegítő iskolát rendeztek be az épületben fogyatékos gyermekeknek, ami 2007-ig működött. A rendszerváltás után a kastély a Kolozs Megyei Tanács tulajdonába került, a felújítási munkálatok 2021 májusában kezdődhettek el, az elnyert 20 millió lejből (4 millió euró). A külső homlokzatok és belső terek mellett a kastélyparkot is rendezték.
A tervezési, felújítási és restaurálási munkálatokat összefogó Guttmann Szabolcs műépítész elmondta: a válaszúti Bánffy-kastély azon kevés erdélyi nemesi rezidenciák egyike, melynek teljes belső burkolata megmaradt, ez adja a fő értékét.
A Bonchida községhez tartozó Válaszúton amúgy másfélezren élnek, csak egytizedük magyar ma már.