A gróf Apponyi Albert fémjelezte népoktatási törvényekről számos írás született korábban, azonban Köő Artúr egészen új megközelítésből vizsgálta a kérdést.
A Patrióták műhelyében most megjelent, az idézett eredeti dokumentumokkal együtt mintegy 350 oldalas könyv feltárja az előzményeket is, valamint rámutat a Lex Apponyi körüli nemzetközi botrány szervezett mivoltára. A lakiteleki Népfőiskola Alapítvány támogatásával megjelent kötetből kiderül, hogy ez a Trianon előtti évtizedet meghatározó vita az Erdély elvesztéséhez vezető út egyik állomása volt. Köő Artúr Nagy-Románia a tankönyvekben című könyvét a Patrióták honlapján lehet megrendelni (https://patriotak.hu/nagy-romania-a-tantermekben/).
Köő Artúr fontos, eddig hiányzó mozaikkal egészítette ki az Erdély elvesztéséhez vezető útról meglévő tudásunkat. Az erdélyi, pontosabban bánffyhunyadi születésű fiatal történész-tanár szerző új könyve a dualizmus kori nemzetiségi oktatáspolitika egyik kulcsterületét, a gróf Apponyi Albert fémjelezte 1907-es iskolaügyi törvények román nemzetiségi vetületeit veszi górcső alá, 51 eddig ismeretlen forrást felhasználva, amelyhez Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár írt előszót.
A Lex Apponyi tárgyában több monográfia is született már, zömük azonban vagy a nemzetiségek szemszögéből, a trianoni békediktátum jogosságát bizonygatva mutatja be a történteket, vagy a marxista történetírást követve a magyar „vétkek” sokaságát szajkózza – holott amint erre a szerző rámutat, a korabeli Román Királyság oktatáspolitikájának asszimilációs jellege sokkal erőteljesebb volt. Ezt a politikai megfontolásokból elnagyolt képet árnyalja Köő Artúr, gondosan feltárva az előzményeket is, köztük Vajda Sándor (azaz Alexandru Vaida-Voevod) hatalmas botrányt okozó 1907-es parlamenti beszédét, valamint az 1906-os bukaresti kiállítás körülményeit, amelyen erdélyi tanítók és papok nyíltan hangoztatták óhajukat, hogy a Román Királyság megszerezze Erdélyt.
Az iskolaügyi törvények kétségtelen asszimilációs célzatuk miatt a románság körében jelentős tiltakozást váltottak ki, aminek híre ment a világban és sokat rontott Magyarország nemzetközi megítélésén. A feszültséget a Román Nemzeti Párt eredményesen tudta politikai céljaira felhasználni, és a szerző meggyőzően mutat rá, hogy a mozgósításban ekkor megszerzett gyakorlat nagyban megalapozta az 1918-as gyulafehérvári román nagygyűlés sikerét. Az 1910-es években gróf Tisza István még megkísérelt egyezségre jutni a román vezetőkkel, azonban egy Bukarestből érkezett utasítás következtében a tárgyalások megfeneklettek a világháború előestéjén…
A könyv a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány támogatásával valósulhatott meg. A kötet kereskedelmi forgalomba nem kerül, azoknak tudják kiszállítani, akik adománnyal támogatják a Patrióták munkáját. Az ajánlott adomány hétezer forinttól könyvenként (a szállítás költségét az egyesület viseli), de jelenleg csak magyarországi címekre tudnak postázni.