A romániai fiatalok egynegyede munkavállalás céljából ideiglenesen elhagyná az országát, 13 százalékuk a tanulmányaik miatt tenné ugyanezt, tízszázaléknyian pedig végleg távoznának Romániából – derült ki egy friss felmérésből. A 14 és 35 év közötti fiatalok körében végzett közvélemény-kutatás szerint az elvándorlási vágy egyik oka, hogy a Romániában élő fiatalok állítják: rosszabbul élnek, mint négy évvel ezelőtt. A másik kiemelt ok a szakmai és társadalmi kilátások hiánya. Sok romániai fiatal a munka hiánya vagy az alacsony bérek miatt kényszerül kivándorlásra.
A 24 év alatti fiatalok körében a munkanélküliség megközelíti a 22 százalékot, ami négyszerese az országos átlagnak – számolt be az adatokról a Maszol erdélyi portál.
Komoly gondot jelent a lakhatás és az oktatás is. Az Eurostat adatai szerint a romániai fiatalok 30 éves korukig késleltetik a szülői ház elhagyását a férfiak esetében és 25,4 éves korukig a nők esetében. A fiatalok többsége merevnek és hatástalannak tartja az oktatási rendszert.
Rácz Béla Gergely közgazdász, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának adjunktusa egy korábbi – a Mathias Corvinus Collegium Transylvania Lectures nevű eseménysorozata részeként szervezett – kerekasztal-beszélgetésen arról beszélt, hogy Romániából az elmúlt évtizedekben a lakosság negyede emigrált, ami hatalmas gondokat okoz a rendszerben. A szakértő elsősorban a munkaerőhiány és elvándorlás gazdasági hátulütőit emelte ki.
Mint mondta, a nyugdíj- és egészségügyi rendszer is az aktív munkavállalóktól függ, és ha a munkaerő elhagyja az országot, komoly gondok jelentkeznek a rendszerben, amelyekre egyelőre nincsenek megoldások. Oktatói szemszögből hozzátette: míg néhány diák valóban tájékozott, és részt vesz a társadalmi folyamatokban, a fiatalok többségét egyszerűen nem érdekli a probléma.