2023-ban összesen 295 gyermeket hagytak sorsukra a szülészeteken és más egészségügyi intézményekben; s ez a szám még így is kisebb 89-cel az egy évvel korábban jegyzettnél – ismerte be ki az országos gyermekjogvédelmi hatóság.
A szüleik által „eldobott” 295 gyermek közül 223-at szülészeteken, 66-ot gyermekgyógyászati osztályokon, hatot más kórházi osztályokon hagytak el. A hatóság adatai szerint a kórházban elhagyott gyermekek közül 58 még 2023-ban „visszakerült” a családjához (azt nem közölték, milyen úton-módon, de valószínűleg előkerítették és „meggyőzték” őket), egyet rokonoknál, 20-at családoknál vagy más személyeknél, 192-t pedig hivatásos nevelőszülőknél helyeztek el.
Várható élettartam
Közben tegnap az Eurostat közzétette az uniós tagországok lakóinak várható éllettartamáról szóló adatokat. Eszerint Spanyolországban a legmagasabb, mégpedig 84 év a várható élettartam. Romániában ez csak 76,6 év, ami a harmadik legalacsonyabb, csak Lettország áll rosszabbul 75,9 évvel, illetve Bulgária 75,8 évvel. A brüsszeli statisztikusok szerint Magyarország (76,9) csak egy hellyel van Románia előtt.
Az EU lakói várható élettartamának átlagát (81,5 év) tizenöt uniós ország haladja meg a 27-ből. Első helyen, mint már említettük, Spanyolország áll, utána Olaszország és Málta következik. Érdekesség, hogy Németország csak 16. a sorban 81,2 év várható átlagos élettartammal.
Általánosságban elmondható, hogy a kelet-európai és a balti országok lakosságának a legalacsonyabb a várható élettartama, míg a mediterrán térségben, Skandináviában és Közép-Euópában magasabb.