Egyelőre csak leváltották a moldvai székváros, Jászvásár (Iași) Sfântul Spiridon nevű kórház bőrgyógyászati osztályának vezetőjét, Laura Gheucă Solovăstrut, miután kiderült, hogy az elmúlt hat év alatt összesen 1229 napra utalta be szüleit az egészségügyi intézménybe, ahol dolgozott.
Az ügyben indított belső vizsgálat során megállapították, hogy az osztályvezető orvosnő az apját 2016 és 2022 között húsz alkalommal utalta be a kórházba 15 és 85 nap közötti időszakokra, összesen 927 napra. Ugyanebben a periódusban az anyjának 12 beutalása volt 3 és 47 nap közötti időszakokra, amelyek 302 napot összesítettek.
A kórház menedzsere, Daniel Vasile Timofte egy sajtóközleményben rámutatott, a két pácienst a legtöbb esetben élelmiszerek vagy gyulladáscsökkentők által előidézett akut vagy krónikussá vált csalánkiütés diagnózisával utalták be a kórházba, de nem végeztek náluk sem allergia-, sem más specifikus vizsgálatot. Ugyanakkor ez a diagnózis nem indokolja a hosszan tartó és ismétlődő kórházi kezelést – magyarázta az orvos igazgató. A férfi páciensnek több más betegsége is volt, amelyek palliatív vagy geriátriai ellátást igényeltek volna – tette hozzá.
Timofte bejelentette, hogy a belső vizsgálat nyomán Laura Gheucă Solovăstrut leváltották az osztályvezető orvosi tisztségből. Ugyanakkor pénzügyi-számviteli szempontból is megvizsgálják az esetet, és amennyiben megállapítják, hogy anyagi kár keletkezett, megteszik a szükséges jogi lépéseket. Emellett bevezetnek egy riasztórendszert a hosszan tartó kórházi kezelések kiszűrésére és jelentésére, és havi rendszerességgel kielemzik majd ezeket az eseteket – tette hozzá a menedzser.
A sajtó rendszeresen cikkezik arról, hogy a romániai állami hivatalokban, intézményekben, sőt az önkormányzatoknál is tízezrek állhatnak alkalmazásban úgy, hogy semmi sincs rájuk bízva és semmihez sem értenek, csak be-bejárnak „dolgozni”. De a jászvásári eset premierszámba megy, hiszen arról eddig nem szóltak a hírek, hogy az orvosok a saját családtagjaikat a közkórházakban közpénzen „üdültetik”.