Az önkormányzat mellett több bukaresti minisztérium is igényt formál Brassó fellegvárára, mely hosszas pereskedés után került vissza állami tulajdonba – közölte a román belügyminisztérium.
A dél-erdélyi város fölé magasodó erődítményről február közepén mondott le eddigi tulajdonosa, az Aro Palace Rt. szálloda- és vendéglátóipari vállalat egy, a Bukaresti Értéktőzsdéhez eljuttatott közleményben. A cég az 1990-es években jutott hozzá az értékes műemléképülethez, és azután volt kénytelen megválni tőle, hogy többéves pereskedés után a román legfelsőbb bíróság kimondta: az ingatlan az állam tulajdona.
A helyi önkormányzat korábban nyomatékosan jelezte, hogy igényt tart az épületegyüttesre, melyet a közösség érdekében hasznosítana, de kedden kiderült, hogy Bukarest sem hajlandó lemondani róla. Az erődítmény a pénzügyminisztériumon keresztül kerül állami köztulajdonba, amely a többi szaktárcát is megkérdezte, igényt tart-e rá – írta a belügyminisztérium közleményére hivatkozva a Mediafax hírügynökség.
A közlemény szerint a belügyminisztérium mellett az oktatási tárca is kifejezte azon igényét, hogy átvenné az épületegyüttes felügyeleti jogát. Az ingatlan további sorsáról kormányszinten döntenek, amit kormányhatározattal szentesítenek – írta a belügy. Hangsúlyozták: nincs szó az ingatlan erőszakos kisajátításáról – amivel az amúgy szélhámosnak tartott Allen Coliban brassói polgármester vádolta a szaktárcát –, a belügyminisztérium csupán a pénzügyi tárca megkeresésére reagált, amikor igényt formált az épületre.
Coliban – aki a saját életrajzát is képes volt meghamisítani – egy nappal korábban a plagizátornak bizonyult belügyminiszterre utalva közösségi oldalán azt írta: „Bode miniszter el akarja venni a brassói Fellegvárat!” Rámutatott: az erődítményt a brassói elöljáróság perelte vissza egy hét évig tartó bírósági eljárással, melyben tavaly novemberben hirdettek jogerős ítéletet. „A tárgyalásokra a kormány a román állam képviselőjeként senkit sem küldött” – írta.
Az elöljáró szerint a román kormány hivatalos iratokban ígérte, hogy a végső ítélet után kormányhatározattal átadja az ingatlant a brassói önkormányzatnak, de most a belügy átvenné az épületet. Felszólította a brassóiakat: rendezzék soraikat, és védjék meg a várat, ahogyan az elmúlt évszázadokban is tették. De egyelőre csak aláírásgyűjtést kezdeményezett az ellenzéki Mentsük meg Romániát Szövetség (USR) színeiben 2020-ban nagy meglepetésre polgármesterré választott Allen Coliban.
A brassói fellegvárat egyes források szerint 1552–53-ban, mások szerint 1554–57 között építtette kőből Giovanni Battista Castaldo császári hadvezér, I. Habsburg Ferdinánd magyar király katonai helytartója. 1618-ban tűzben megrongálódott, de kibővítve újjáépítették. A város fölé emelkedő, erdős Szent Márton-hegy tetején áll, sétányokon közelíthető meg. A kommunizmusban a Securitate börtönként, majd levéltári lerakatként használta, ma középkori étterem és fegyverkiállítás működik benne.