Négy személynek szavazta meg a Marosvásárhely Díszpolgára címet a helyi képviselő-testület csütörtöki ülésén. Az elismerésben egy ismert karikaturista művész, egy román pedagógus, egy magyar író, szerkesztő részesül. A címet posztumusz Kincses Előd ügyvéd, író, publicistának is megszavazták. A döntés előtt a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma (FCRCHM) nevű, posztkommunista, szélősnacionalista társaság kérte a napirendi pont visszavonását.
A helyi sajtó beszámolt róla, hogy nem sikerült kiiktatni Kincsest a díszpolgárok listájáról, hiába támadtak az éppen egy évvel ezelőtt elhunyt ismert kisebbségvédő jogászra a román nacionalisták, akik szemenszedett hazugságokat állítottak róla beadványukban, ráadásul durván történelemhamisító körítéssel.
A tegnapi tanácsülésen a Szabademberek Pártja (POL) képviselőinek tartózkodása mellett az összes jelenlévő önkormányzati képviselő egyetértett a díszpolgári címre felterjesztett személyek névsorával. Így Ștefan Boroş „Tety” (Boros István) karikaturista művész, Ștefan Someșan tanár, volt főtanfelügyelő, Káli Király István író, szerkesztő, könyvkiadó mellett a pontosan egy évvel ezelőtt elhunyt Kincses Előd (1941–2025) ügyvéd, emberjogvédelmi aktivista és publicista is posztumusz kitüntetésben részesülhet – írt a Vásárhely.ma.
A Székelyföld létét tagadó, magyarellenes megnyilvánulásairól elhíresült szekus szervezet az 1990 márciusában történt etnikai konfliktust próbálta Kincses nyakába varrni, aki a FCRCHM szerint Wass Albert rehabilitálási kísérletével, valamint az „úgynevezett” székely zászló használatáért indított jogi eljárások felvállalásával is bizonyította románellenességét.
Románellenesnek bélyegezték azt a jogászt, aki egész életében a romániai polgárok jogait védte. Emlékeztetőül: Kincses a Ceaușescu-diktatúrában akkor vállalta fel a Securitate célkeresztjébe került és a kollaboráns egyházi vezetés által üldözött temesvári lelkész, Tőkés László védelmét, amikor erre más nem vállalkozott. A rendszerváltás után pedig az első jogi képviselője volt a román nemzetállam által elbitorolt vagyonát legalább részben visszaszerezni próbáló váradhegyfoki premontrei prépostságnak – ami mára már teljes hatósági megszállás alá került.
A székelyföldi román szervezet vezetői ugyanakkor úgy vélekedtek, a kitüntetésre sokkal inkább rászolgált Ioan Judea, az a hírhedt szekus ezredes, aki az 1990. márciusi magyarellenes pogrom egyik főkolomposa volt. Ennek a városvezetővé avanzsált katonatisztnek kiemelkedő szerepe volt a Marosvásárhelyre behívott román parasztok és bányászok leitatásában és felfegyverzésében, majd tétlenül szemlélte Sütő András író megtámadását és megnyomorítását.
A vásárhelyi sajtó úgy tudja, hogy korábban a magyar képviselők körében sem volt teljesen egyértelmű Kincses Előd támogatottsága, mivel az ügyvéd számos esetben bírálta bizonyos RMDSZ-vezetőknek a magyar nemzeti közösségre káros megalkuvó politikáját. Végül a POL-tag Veress Beáta volt az egyedüli magyar tanácsos, aki a voksolás során tartózkodott, amúgy ő nem támogatta a többi kitüntetésre javasolt személyt sem.
Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke így kommentálta a tanácsi határozatot a saját Facebook-profilján: „Halála után egy évvel Marosvásárhely önkormányzata posztumusz Marosvásárhely díszpolgára címet adományozott Kincses Elődnek. Ez a város utolsó tisztelgése volt emléke előtt. Kincses Előd döntő szerepet játszott abban, hogy Marosvásárhely elkerülte a polgárháborús eszkalációt egy olyan időszakban, amikor puskaporos volt a levegő, és a Balkánon, valamint a posztszovjet térségben egymást követték az etnikai konfliktusok. Kegyelettel őrizzük az emlékét egész Erdélyben.” Ezt követően megosztott annak a laudációnak a szövegét, amelyet Kincses Elődről mondott a Kós Károly-díj átadásakor, 2018-ban. Lásd itt: https://emnt.org/2018/01/22/dr-kincses-elod-laudacioja-a-kos-karoly-dij-atadasa-alkamlabol/
A díszpolgári címeket június 28-án, vasárnap délelőtt 11 órától, a Kultúrpalota Tükörtermében adják át Marosvásárhelyen.







