Román korrupciós szálak Hunter Biden adócsalási ügyében címmel közölt ma egy rövid összegzést a Magyar Nemzet arról az ügyről, amit hónapokkal ezelőtt már felfedett a sajtó – legalábbis annak egy része, mert a nyugati balliberális média igyekezett elhallgatni és eljelentékteleníteni a témát.
A még hivatalban lévő USA-elnök, Joe Biden (Demokrata Párt) fia, a ma már 53 éves Robert Hunter Biden ellen megfogalmazott kilenc adócsalási vádpont egyike Romániát is érinti. A The New York Times által ismertetett ügyészségi dokumentumok szerint az elnökfiú 2015-ben szóbeli egyezséget kötött arról, hogy üzlettársa segítsen egy megvesztegetéssel vádolt román üzletembert – Gabriel Popoviciut – az ellene felhozott vádak ügyében. A romániai sajtó már májusban beszámolt arról, miként utaltak át 2015 novembere és 2017 májusa között hárommillió dollárt a Popoviciu tulajdonában lévő Bladon Enterprisestól a Robinson Walker LLC-hez, amelyet Rob Walker, az amerikai elnök fiának, Hunter Bidennek az üzleti partnere ellenőriz. Az összeg mintegy egyharmadát Hunternek, Hallie Bidennek, Joe Biden első menyének és az elnöki család egy másik tagjának a bankszámláira utalták át.
Az amerikai elnök fia az FBI 1993 és 2001 közötti igazgatóját, Louis Freeh-t ajánlotta ügyvédnek Románia egyik nagy visszhangot kiváltó korrupciós perében. Freeh azt a Gabriel Popoviciut védte tehát, aki ezer szállal kötődött román magas rangú politikusokhoz, de a titkosszolgálatokhoz is. 2017-ben ítélték jogerősen hét év börtönbüntetésre, miután vétkesnek találták egy 224 hektárnyi földterület jogtalan megszerzésében. Azóta Nagy-Britanniába szökött, ahonnan elérte, hogy a büntetését felfüggesszék és ügyét újratárgyalják, a 63 éves spekuláns mindmáig szabadlábon élvezi az életet.
Hunter Biden szerepe a romániai perben két évvel ezelőtt a New York Post által közölt e-mailekből derült ki. Az amerikai elnök fia és Louis Freeh több alkalommal is találkoztak a jelenlegi európai főügyész, Codruța Laura Kövesi által vezetett román korrupcióellenes ügyészség (DNA) embereivel, de kapcsolatban álltak a Román Hírszerző Szolgálattal is. Popoviciu ellen 2007-ben indított vizsgálatot a DNA. Ugyanabban az ügyben Cornel Șerbant, a bukaresti belügyminisztérium titkosszolgálatának volt vezetőjét is elítélték két év és hat hónap börtönbüntetésre, miután kiderült: nyomást gyakorolt az ügyészre, hogy ne indítson büntetőjogi vizsgálatot Popoviciu ellen.