Romániában ezentúl magyar nyelven is kötelezően feliratozni kell azokat a kihelyezett emléktáblákat, köztéri alkotásokat, műemlékeket, amelyek valamilyen formában a magyar közösséghez kötődnek – adta hírül ma az RMDSZ.
A pártközlemény egy, a román parlament által megszavazott, múlt héten kihirdetett törvénymódosításban szereplő, a nemzeti kisebbségekre vonatkozó előírásra hívta fel a figyelmet. Ennek értelmében minden olyan köztéri feliratot, amely valamely nemzeti kisebbséghez köthető történelmi eseményre, személyiségre, vagy már nem létező építményre vonatkozik, kötelező módon az illető kisebbség nyelvén is fel kell tüntetni.
Nemcsak azokon a településeken „kell” alkalmazni ezt a homályos előírást, ahol a magyar részközösség aránya meghaladja a közigazgatási törvényben megszabott húszszázalékos anyanyelvhasználati küszöbértéket, hanem minden településen, ahol a magyar kisebbséghez kötődő alkotást, emléktáblát helyeznek ki – állította az egyik RMDSZ-politikus. Arról azonban nem tudni semmit, hogy ki állapítja meg, hogy mi esik a törvény hatálya alá és kinek kell azt végrehajtania, illetve kinek kell ellenőriznie és milyen büntetés jár a mulasztásokért. Románia ugyanis arról híres-hírhedt, hogy itt soha semmilyen törvényt nem hajtanak végre és nem tartanak be tisztességesen, s ezt maga a kormány sem tartja magára nézve kötelezőnek.
A törvénymódosítás állítólag decentralizálja az emléktáblák és egyéb köztéri feliratok kihelyezésére vonatkozó eljárást, a művelődési minisztérium jóváhagyása helyett elegendő a szaktárca megyei kirendeltségének jóváhagyását megszerezni, amelyet a Köztéri Műemlékek Országos Bizottsága helyi szervének ajánlására állítanak ki. A törvény egy olyan internetes felület elkészítésére is kiterjed, amelyen minden köztéri alkotás megtalálható, a feliratozásokat pedig QR-kódokkal is ellátják, amelyek további információkat nyújtanak az érdeklődőknek.
Törvény ide vagy oda, a mindennapi gyakorlat és tapasztalat azt mutatja, hogy Romániában csakis ott lehet többé-kevésbé érvényesíteni a kisebbségi közösségek érdekeit (is), ahol azok döntési helyzetben vannak, többnyire létszámuknak köszönhetően.