Tegnap kürtölte világgá a romániai sajtó, hogy a bukaresti legfelsőbb bíróság jogerősen kihirdette: Traian Băsescu volt román államelnök, jelenlegi európai parlamenti képviselő együttműködött az egykori kommunista titkosszolgálattal, a hírhedt Securitatéval. Mindenki tudta, de sokan vitatták, elsődlegesen ő maga.
2019-ben Băsescuról a Securitate Irattárát Tanulmányozó Országos Tanács (CNSAS) állapította meg, hogy besúgó volt. Még ugyanabban az évben a bukaresti táblabíróság is elfogadta az átvilágító testület megállapításait. Ezt követően a táblabíróságnak kilenc hónapra volt szüksége, hogy megindokolja az elsőfokú ítéletét, majd a legfelsőbb bíróság közigazgatási részlege az akta iktatásától számítva csaknem másfél évvel későbbre, 2021 novemberére tűzte ki a másodfokú eljárás kezdetét, amelynek eredményeként megszületett most a jogerős végzés.
Băsescu folyamatosan tagadta az ellene felhozott vádakat. Az ítélet kihirdetése után egy Facebook-bejegyzésben Băsescu azt írta, nem áll szándékában kommentálni a döntést, az Emberi Jogok Európai Bíróságához készül fordulni az ügyben.
A CNSAS újonnan feltárt dokumentumok alapján megállapította, hogy Băsescut a Securitate már diákkorában, 1972-ben beszervezte, amikor elkezdte tanulmányait a tengerészeti egyetemen, s később Petrov fedőnév alatt írt jelentéseket. Két ilyen dokumentumot is találtak, amelyben Băsescu két volt kollégájáról írt elmarasztaló jelentést. Egyikük emiatt külföldi kiküldetéstől esett el. Korábban Băsescu többször kapott igazoló jelentést az átvilágítási bizottságtól arról, hogy nem volt besúgó, különben nem vállalhatott volna közhivatalt. 2004 és 2014 között volt Románia elnöke, így a róla előkerült elmarasztaló iratok csak elnöki mandátumai után kerültek az átvilágító bizottsághoz.
Băsescu államfői megbízatása lejárta után megalapította a Népi Mozgalom Pártot (PMP), amelynek színeiben előbb szenátor lett, majd 2019-ben európai parlamenti mandátumot szerzett. Pártja a 2020-as parlamenti választáson kiesett a bukaresti parlamentből, miután nem érte el az 5 százalékos bejutási küszöböt.
Most korábbi és jelenlegi politikustársai közül többen követelni kezdték, hogy távozzon a közéletből, mondjon le az EP-tagságról, mert úgymond többé nem képviselheti a román államot, Romániát nevetség tárgyává teszi, ha európai parlamenti képviselő marad. Korábbi ciklusokban olyan hírhedten kétes elemek is képviselték Romániát az európai törvényhozásban, mint Corneliu Vadim Tudor vagy Gigi Becali.
Közben az is kiderült, hogy Băsescu jelenlegi pártja, amit egy Eugen Tomac nevű EP-képviselő elnököl, kizárta tegnap soraiból legtekintélyesebb politikusát, Cristian Diaconescu volt külügyminisztert, a párt korábbi elnökét, amiért az megkérdőjelezte a februári pártkongresszus legalitását, döntéseit. Ezen a sebtében összehívott kongresszuson választották elnökké a Băsescu bábjának tartott Tomacot, aki a hírek szerint tárgyalásokat folytat a PMP-nek a Nemzeti Liberális Pártba (PNL) való beolvasztásáról. A minap a PNL elnöksége eldöntötte, hogy magába fogadja az időközben eljelentéktelenedett ALDE (Liberálisok és Demokraták Szövetsége) nevű formációt is, az egykori miniszterelnök, Călin Popescu Tăriceanu parlamenten kívüli pártját.