Ismét Marosvásárhelyen szervezte meg a román zászló napjához kapcsolódó monstre felvonulását a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR). A George Simion vezette nacionalista-szuverenista párt már trikolórlobogtatást és zenés-lózungos hazafias műsort hirdetett ugyanarra a június 26–28. közötti hétvégére, amikor a 29. Marosvásárhelyi Napok rendezvénysorozata is zajlik.
Román nemzeti zászlókkal vonultak végig ma a város egyik fő sugárútján az AUR szimpatizánsai egészen a belvárosig érkeztek a román zászló napja alkalmából szervezett rendezvényre. Marosvásárhely Segesvár felőli bejáratától indultak végig a hangoskodók a Hosszú utcán (ma 1918. December 1. sugárút), majd a Gecse (ma Ștefan cel Mare) utca és a Művész (ma Artei) utcán haladva masíroztak be a központba. A felvonulás idejére szakaszosan teljes szélességében lezárták a sugárutat.
A résztvevők egy több méter hosszú kék-sárga-piros zászlót vittek a sok száz nemzeti színű lobogó lengetése közben. A tömegben népviseletbe öltözött résztvevők is feltűntek, néhány kisgyerek a hatalmas zászló alatt keresett menedéket a tűző nap elől. Míg tavaly több romániai településről is érkeztek résztvevők, idén csupán egy Fehér megyei csoport jelezte transzparenssel a jelenlétét – adta hírül a Maszol.ro.
A menetelés során hazafias jelszavakat skandáltak, emellett többször elhangzott a „Călin Georgescu este președinte!” (Călin Georgescu az elnök!) rigmus is, arra utalva, hogy az AUR máig puccsnak tekinti a 2024-es elnökválasztás eredményének eltörlését és illegitimnek a megismételt voksoláson államfőnek kihozott Nicușor Dan regnálását. A felvonulás után a résztvevők számára zenés műsort szerveztek a belvárosi nyári kertben.
Közben többen – elsősorban a vásárhelyi magyarok – felvetették, hogy a Soós Zoltán RMDSZ-es polgármester vezette helyhatóság miként engedélyezhette azt, hogy az AUR rászervezze provokatív, nacionalista rendezvényét a vásárhelyi napokra, amelynek eseményei sok embert vonzottak. Ugyanis a közösségi gyűlések szervezését és lebonyolítását szabályozó 1991/60-as törvény 5. cikkelyének 2. bekezdése egyértelműen fogalmaz: „Tilos két vagy több különálló nyilvános gyűlés egyidejű megtartása ugyanazon a helyszínen vagy ugyanazon az útvonalon, függetlenül azok jellegétől.”
A jogszabály célja nyilvánvaló: megelőzni a különböző rendezvények résztvevői közötti konfliktusokat, valamint biztosítani a közrend és a közbiztonság fenntartását. A törvény nem tesz különbséget politikai, kulturális vagy egyéb jellegű események között; a tilalom minden nyilvános rendezvényre egyformán vonatkozik.
Így aztán a marosvásárhelyiek joggal szeretnék tudni: ki hagyta jóvá ezt a helyzetet, és milyen jogi indoklással? Vajon Soós Zoltán az ellene folyó korrupciós eljárás miatt hunyt szemet a törvényszegés fölött?







