Orbán Anita a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása és a rendház, valamint a sekrestye hatósági megszállása kapcsán kapott interpellációra azt válaszolta a magyar Országgyűlésben, hogy kormánya nem kíván beleszólni más országok belügyeibe. Mint ismeretes, a hivatalos kommunista propaganda annak idején folyamatosan hangoztatta az államok szuverenitásának és a belügyekbe való be nem avatkozásnak a tiszteletben tartását, ezt a Kádár-rezsim nemzetpolitikájának is sarokköve volt.
A „könnyűsúlyú” Anita azt követően vette elő az ún. Brezsnyev-doktrína ezen elemét, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett, hogy mit tesz a Tisza-kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében. Az országgyűlési képviselő ismételten arról beszélt, a nagyváradi premontrei apátság hónapok óta zajló zaklatása, vegzálása nem nélkülözi a magyarellenességet. Felidézte: a premontrei apát, Fejes Rudolf Anzelm kilakoltatását korábban sikerült megakadályozni a nagyváradi híveknek és a Mi Hazánk politikusainak a jelenlétükkel. „Végül a román hatóság emberei hajnalban törték át a rendház falát és erőszakkal vitték el az apátot” – mondta Toroczkai az MTI szerint. Ez annyiban árnyalandó, hogy az apátot nem „vitték el”, „csupán” kilakoltatták a rendházból és lezárták a templom sekrestyéjét, lehetetlenné téve a tisztességes liturgikus életet.
Toroczkai azt kérdezte Magyar Péter külügyminiszterétől, hogy az ügy miatt berendelte-e Románia budapesti nagykövetét. Orbán Anita válaszában jelezte: bár nem államközi ügyről van szó, a magyar kormány minden rendelkezésére álló eszközzel igyekszik elősegíteni a békés megoldást. Ennek jegyében – tekintettel az ügy egyházi vonatkozásaira – egyeztetést folytattak Michael Wallace Banach-hal, a Vatikán magyarországi apostoli nunciusával és a nagykövetségen keresztül egyeztettek a Szentszék romániai apostoli nunciusával is.
Toroczkai László viszonválaszában kiemelte: ott volt, amikor „több tucatnyi zsandár” tört be a magyar nyelvű szentmisére, és kifogásolta, hogy ezek után Orbán Anita nem rendelte be a román nagykövetet. Viszonválaszában a nő leszögezte: a Tisza-kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe, így más ország igazságszolgáltatásának működésébe sem.
Időközben a magyarországi katolikus sajtóban is megjelentek már olyan (megrendelt) írások, amelyek magát a premontrei apátot teszik bűnbakká és a melléje álló, vele és a renddel szolidarizálókat bélyegzik meg. A Valóban magyarellenesség áll a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása mögött? című írás például a Szemlelek.net című, jezsuita háterrű, LMBTQAI-elkötelezettségű portálon jelent meg, és román többségű nagyváradi önkormányzattal egy követ fújó nagyváradi római katolikus püspökség, az RMDSZ nevű romániai kormánypárt és a román nemzetállam (mélyállam) állítás- és érvrendszerét összegzi és propagálja. Holott az ügy magyarellenes jellege mindenki számára evidencia, hiszen a román hatóságok eljárása egy magyar identitású, magyar nyelven szolgáló-miséző, magyar nemzetiségű apát által vezetett egyházi intézmény ellen folyik.

