Április 12-én tartotta 35. közgyűlését a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Beregszászban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola átriumában. A 36 éves szervezet legnagyobb éves eseménye immár negyedszer zajlott háborús körülmények között, ám a rendezvény méltó hangulatban zajlott, és bizakodó üzeneteket közvetített a résztvevők felé.
A rendezvényt Gulácsy Géza, a KMKSZ alelnöke, a Munkácsi Középszintű Szervezet elnöke nyitotta meg, majd elhangzott az ukrán és a magyar himnusz. Ezt követően a megjelentek egyperces néma főhajtással emlékeztek meg a háború áldozatairól és az elmúlt évben elhunyt alapszervezeti tagokról.
A napirendi pontok elfogadását követően Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke tartotta meg éves beszámolóját kivetítve, Budapestről bejelentkezve, mivel évek óta kényszerű száműzetésben él Magyarországon. Ebben több fontos eredményre és kihívásra is kitért, és hangsúlyozta, hogy a kárpátaljai magyar nemzeti közösség számára a háborús körülmények közepette is kulcsfontosságú az oktatás, az infrastruktúrafejlesztés, valamint a politikai képviselet biztosítása.
A közgyűlésen részt vettek és szót kaptak a Kárpát-medencei magyar nemzeti közösségek különböző képviselői, a budapesti kormányt egy helyettes államtitkár képviselte. Erdélyből Tőkés László püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke érkezett meghívottként Beregszászba, köszöntőjében a kárpátaljai magyarság jelenlegi helyzetét a II. világháború utáni állapotokhoz hasonlította, amikor „hiányzó férfiak, magukra maradt gyermekek és öregek” jellemezték a közösséget. Ugyanakkor elismeréssel szólt a KMKSZ munkájáról és kitartásáról, különösen annak fényében, hogy a szervezet a független Ukrajna egyik legrégebbi bejegyzett civil szervezete. Az RMDSZ egy ifjúsági aktivistát küldött, aki a pártelnök üdvözletét tolmácsolta.
A KMKSZ XXXV. Közgyűlésének zárónyilatkozata alább olvasható:
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) a Kárpátalján élő magyarok kulturális, politikai és szociális érdekeit védő nemzetiségi társadalmi szervezeteként a háborús körülmények között is céljainak megfelelően folyatta tevékenységét az elmúlt évben.
Következetesen felemeltük szavunkat az ukrajnai magyarok jogainak maradéktalan biztosítása érdekében. Szövetségünk folyamatosan figyelemmel kíséri az ukrán jogalkotási folyamatot, és továbbra is tiltakozunk a kisebbségek oktatási és nyelvi jogainak szűkítése ellen. Üdvözöltük az Ukrajna Legfelső Tanácsa által 2023 decemberében elfogadott törvényt, mely számos vonatkozásban a nemzetiségi kisebbségek jogait érintő pozitív módosításokat irányozott elő. A törvény egyes kitételei előremutatónak tekintendők, mivel azok visszaállították a magyar kisebbség korábban élvezett nyelvi jogainak egy részét, különös tekintettel az oktatásra, a nyomdai termékek előállítására és terjesztésére, valamint a médiahasználat területére. Ugyanakkor sajnálattal kell megállapítanunk, hogy az elfogadott törvény továbbra sem engedi meg a kisebbségi nyelvhasználatot a magasabb adminisztratív egységek (járás, megye) szintjén. Nem tér ki a nemzeti szimbólumok használatára. A jogszabály továbbra sem tesz eleget a Velencei Bizottság minden ajánlásának, nem biztosítja a kisebbségek Alkotmányban, illetve más nemzetközi dokumentumokban garantált jogait, s nem állítja vissza a korábban meglévő kisebbségi jogok teljességét.
Sajnálatos, hogy e mellett több olyan törvénymódosítási javaslat is napirendre került az elmúlt időszakban, melyek elfogadása nemcsak szűkítené ismét a nemzeti kisebbségek jogait az anyanyelvhasználat területén, hanem ellentétes az alapvető emberi jogokkal is. A tervezett módosításokkal kapcsolatban nyilatkozatot fogadtunk el, s levélben fordultunk az illetékesekhez.
A KMKSZ Közgyűlése fontosnak tartja, hogy az európai normáknak megfelelően megvalósuljon a kisebbségek jogainak maradéktalan biztosítása, ezáltal pedig a kárpátaljai magyarok a gyakorlatban is visszakapják az Alkotmányban biztosított jogaikat. Kívánjuk, hogy Ukrajna legyen olyan európai, demokratikus jogállam, melyben tiszteletben tartják az emberi és nemzetiségi jogokat.
A kárpátaljai magyar közösség a háborús viszonyok ellenére is szeretne megmaradni szülőföldjén, és töretlenül bízik a béke eljövetelében.
Beregszász, 2025. április 12.