Az Országházban ülésezett ma a KMKF

A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma plenáris ülést tartott ma, 2025. június 5-én Budapesten az Országház Vadásztermében. Az ülés után kiadott zárónyilatkozat alább olvasható.

A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) a diplomáciai eszközök hatékony használatát szorgalmazza a háború és a további vérontás megállítására és reményét fejezi ki, hogy egy tartós béke mielőbb megteremthető. Egyúttal felkéri a magyar kormányt, hogy a változó geopolitikai helyzetben minden kínálkozó lehetőséget ragadjon meg a béke előmozdítására.

A KMKF Európa hosszú távú békéje és polgárainak biztonsága egyik garanciális elemének tekinti a szülőföldjén nemzeti kisebbségi sorban élő közösségek jogainak rendezését. A fórum nagyra értékeli, hogy sorsdöntő helyzetekben a magyarság egyöntetűen és határozottan kiáll jogaiért és megmaradásáért, mint legutóbb a romániai államfői választások második fordulójában, ahol sikerült elhárítani az erdélyi magyarságra leselkedő nagyobb veszélyt.

A sikeres választói mozgósítás ismételten bizonyítja a nemzeti politizálás szükségességét és hatékonyságát, erősíti a magyarság presztízsét és növeli a kormányzati szerepvállalásának esélyét.

A KMKF „nem szűnő aggodalommal” figyeli a létében és jövőjében fenyegetett kárpátaljai magyarság sorsát, megújítva a magyar nemzetrészek szolidaritását e rendkívüli kihívásokkal szembesülő közösséggel, amely az elhúzódó háborús helyzetben kitartó küzdelmet folytat elvett jogai visszaszerzéséért, a szülőföldön való megmaradását szolgáló intézményeiért.

A KMKF egységre, összefogásra és közös kiállásra szólít fel a Kárpát-medencei magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben, valamint a közösségi szimbólumok használatának akadályozása terén. A KMKF kiáll amellett, hogy a kollektív bűnösség elvére épülő jogszabályoknak nincs helye a 21. században sem.

Az egyre gyakoribbá váló természeti csapások, mint a szélsőséges időjárás és az árvízhullámok, vagy akár a bányakatasztrófák is, közös cselekvést igényelnek; KMKF megerősíti, hogy „a bajban számíthatunk egymásra”, és szakértői, eszközbeli és pénzügyi segítségre kér fel minden szereplőt.

A KMKF megerősíti elkötelezettségét a szórványban élő magyar közösségek iránt. Kiemelten fontosnak tartja olyan hosszú távú, összehangolt programok tervezését és megvalósítását, amelyek a magyar nyelvű oktatás fenntarthatóságát, a közösségi élet újjáélesztését, a vegyes házasságokban a magyar identitás megtartását, továbbadását, a fiatalok szülőföldön való boldogulását és a helyi értelmiség megtartását szolgálják.

A KMKF történelmi lépésként értékeli Románia schengeni csatlakozását, a nemzetrészeink közötti határok további légiesülését. Olyan gazdasági, társadalmi, intézményi és identitáserősítő programok és intézkedések elindítását és támogatását szorgalmazza, amelyek hosszú távon, elsősorban az államhatárok mentén élő magyar közösségek megerősítését célozzák.

A KMKF a külhoni magyarság helyzetét szem előtt tartva támogatja az uniós jogalkotást szorgalmazó felvetéseket és kezdeményezéseket, üdvözli “A nemzeti kisebbségek védelme az Európai Unióban” című dokumentum megjelenését, amely konkrét javaslatokat tartalmaz a nemzeti kisebbségek védelmére, különös tekintettel az identitás védelméhez való jog és a szülőföldön éléshez való jog biztosítására.

A fórum álláspontja szerint egy megállapodáson nyugvó korszerű és kötelező érvényű szabályozás eredményezhet teljes egyenlőséget a nemzeti kisebbségek és a többségi társadalom között.

A KMKF az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának állásfoglalásával egyetértve meggyőződését fejezi ki, hogy egy nemzeti kisebbségi európai biztosi pozíció létrehozása elősegítheti a törekvések megvalósulását.

A KMKF aggodalommal veszi tudomásul, hogy az Európai Bizottság után, csütörtökön meghozott döntésében az Európai Unió Bírósága sem támogatja a jogalkotást az őshonos nemzeti kisebbségek nyelvi és kulturális örökségének megőrzését sürgető Minority SafePack kisebbségi európai polgári kezdeményezés ügyében.

A fórum változatlanul kiáll az európai polgári kezdeményezésekben megjelenített kisebbségvédelmi célok mellett, támogatja a Székely Nemzeti Tanács „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért” elnevezésű kezdeményezését.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Politikai katasztrófaturizmus Parajdon

Következő hír

Ingyenes a HPV elleni védőoltás 26 éves korig!

Related Posts
Total
0
Megosztás