Diszkriminációban van részük ismét a magyar érettségizőknek Romániában

A román oktatási minisztériumhoz fordultak a Kolozs megyei magyar érettségiző diákok szülei, kérve a gyermekeiket a román írásbeli vizsgán ért diszkriminatív eljárás orvoslását – írja az MTI annak az RMDSZ-nek a szóvivőjére hivatkozva, amely szervezetnek államtitkára van a szaktárcánál, vezető tanfelügyelői az erdélyi megyékben és több száz iskolaigazgatója szerte az országban.

A Kolozs megyei magyar diákok szülei azt állítják, hogy gyerekeiket hátrányos megkülönböztetés érte az érettségi július elsején tartott román nyelv és irodalom vizsgán, mivel nem jelölték meg a dolgozataikat, jelezve, hogy magyar tannyelvű osztályokban tanulnak.

A magyar végzősök román írásbeli dolgozatainak megjelölése azután vált szükségessé, hogy Romániában az idei érettségin digitálisan javítják a dolgozatokat, a javítótanárt a rendszer választja ki. Így a magyar diákok dolgozatai akár olyan javítótanárhoz is kerülhetnek, aki nem tanít magyar tagozaton, így nem tudja, hogy a magyar gyerekek nem bírják anyanyelvi szinten a román nyelvet, és lepontozhatja dolgozataikat. Az illetékesek szerint a tavaszi próbaérettségin épp emiatt születtek gyenge eredmények a magyar végzősök körében, és ezért merült fel megoldásként a megjelölés, hogy a magyar diákok dolgozatai magyar tagozaton tanító javítótanárhoz kerüljenek.

Kallós Zoltán, a román oktatási minisztérium nemzeti kisebbségi oktatásért felelős államtitkára úgy nyilatkozott: a múlt heti eligazítás során, majd hétfőn, a vizsga kezdete előtt felkérte a megyei érettségiztető bizottságok vezetőit, tegyék lehetővé a magyar diákok dolgozatainak megjelölését. A legtöbb erdélyi megyében eleget tettek a kérésnek, de Kolozs megyében megtagadták, arra hivatkozva, hogy nem kaptak hivatalos utasítást erre. A megjelölést az államtitkár szerint nem kötelezi a törvény, de nem is tiltja.

Több Kolozs megyei magyar iskola szülői szövetsége szerdán beadványban fordult a közép-erdélyi megye tanfelügyelőségéhez, kérve: tegye lehetővé a dolgozatok utólagos megjelölését. A tanfelügyelőségi találkozón megoldás helyett azt a választ kapták, hogy forduljanak az oktatási tárcához az ügyben…

A sokterhű kolozsvári jogtanácsos, Csoma Botond, aki az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke, a párt bukaresti parlamenti képviselője, sőt központi szóvivője is, az MTI-nek azt mondta: az RMDSZ eddig is próbált minisztériumi szinten eljárni. „Én is és mások is Bukarestben próbáltunk orvoslást keresni, de egyelőre ez még nem sikerült” – ismerte be kénytelen-kelletlen. Szerinte már csak minisztériumi szinten lehet megoldást találni, de hogy milyen formában, azt egyelőre nem tudni…

A Kolozs megyei magyar szülők online petíciót is indítottak, melyet az oktatási tárcának és az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak (CNCD) címeztek. Ebben diszkriminációval vádolják a Kolozs megyei vizsgabizottságokat és a helyzet sürgős megoldását kérik. A petíciót szerda estig ötszázan írták alá. A CNCD-hez fordult szerdán az Advocacy Group for Freedom of Identity (AGFI) nevű kolozsvári civil szervezet is, mivel a magyar tannyelvű érettségizők bizonyos csoportjait indokolatlan megkülönböztetés érte, hiszen a dolgozatok megjelölése kedvezőbb elbíráláshoz vezet a kisebbségi tannyelvű osztályokban tanuló diákok esetén, de relatív hátrányba hozza azokat a magyar diákokat, akiknek a dolgozatait nem jelölték meg.

Annak kimondása viszont meg nem kerülhető ezúttal sem, hogy a romániai magyar anyanyelvű oktatásban folyamatosan tapasztalható színvonalesés, káosz és hátrányos megkülönböztetés a politikai közképviselet és érdekvédelem (elsősorban az RMDSZ és a hatalomba beépített oktatásügyi illetékesei) három és fél évtizedes fiaskója.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Nappali útzár várható az Olt völgyében

Következő hír

Szörnyű baleset történt a fővárosi Árpád hídon

Related Posts
Total
0
Megosztás