Egy RMDSZ-képviselő a saját kormányán van felháborodva

Románia parlamentje 2020 szeptemberében fogadta el az ingázók határátlépését könnyítő törvényt, mely többek között kimondja azt, hogy külön sávot kell létesíteni a határ túloldalára ingázó munkavállalóknak. A törvényt ugyan elfogadták, de azóta is halott betű csupán – írta tegnapi számában a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló.

Egy, a bihari megyeszékhelyről Debrecenbe ingázó polgár kereste meg azzal a panasszal a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány portfóliójába tartozó napilapot, a másfél éve érvényben lévő törvényre magasról tesz a román határrendészet. A Romániából Magyarországra és onnan vissza munkaügyben ingázók gyakran órákat állnak és várakoznak járműveikben a határátkelőknél, mivel nincsen számukra biztosított külön átkelési sáv. A legjobb esetben is naponta minimum negyven percet elvesztegetniük a ki- és beutazáskor amiatt, hogy a szóban forgó törvényt nem alkalmazzák. Csúcsidőben a legrosszabb a helyzet, azaz reggel nyolc és kilenc óra között, valamint délután négy óra körül, amikor az ingázók megindulnak hazafelé. Több ezer, a határ mentén élő és a másik országban dolgozó személyt érint ez a probléma.

A lap megszólaltatta a nagyváradi területi határrendészet szóvivőjét, aki szerint „a határátkelőknél lévő infrastruktúra nem teszi lehetővé azt, hogy külön sávot létesítsenek az ingázóknak”. Meg hogy nem a határrendészet dolga a külön sávok létesítése, hanem a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaságé (CNAIR). Ezzel szemben Bihar megye egyik alprefektusa, az RMDSZ-es Botházy Nándor azt állította, hogy a külön sáv nem infrastrukturális, hanem közigazgatási kérdés: „Magával az infrastruktúrával nem lenne semmi gond, hiszen például az autópályán, a Bors II–Nagykereki átkelőnél van tíz sáv, Borson is van tíz, és csak mintegy negyed liter festékre lenne szükség, amivel felfestenék a sávra, hogy »transfrontalieri«. A baj az, hogy az RMDSZ kezdeményezésére 2020-ban megszavazott törvény alkalmazási módszertanát mind a mai napig nem fogadta el a kormány” – nyilatkozta a kormányhivatalnok.

A szóban forgó 2020/209. számú törvény elrendeli, hogy kérésre az útlevélosztályok kiadnak egy dokumentumot, ami igazolja azt, hogy az illető utas ingázó, és azokon a határátkelőkön, ahol lehetséges, a Belügyminisztérium külön sávokat alakít ki számukra. A bihari alprefektus felidézte, hogy annak idején egy közös román–magyar kormányülésen született meg az ötlet, amit később a román parlament törvényben szentesített, de azóta nem történt érdemi elmozdulás az ügyben. Ugyanakkor azt sugallta, hogy a két szomszédos ország belügyi szervei megfelelő együttműködéssel simán megoldhatnák ezt a sok ezer embernek gondot okozó problémát.

Az ingázóknak kedvező jogszabály kezdeményezőjét, Szabó Ödön Bihar megyei parlamenti RMDSZ-képviselőt is megszólaltatták, aki felháborítónak nevezte, hogy nem alkalmaznak egy, a parlament által megszavazott törvényt: „Azért született meg ez a törvény, hogy az embereket segítse, nem pedig azért, hogy az államigazgatás ne alkalmazza.” Egyúttal ígérte, hogy a következő parlamenti ülésszak elején interpellálni fogja ebben a kérdésben azokat, akik a törvény alkalmazásában illetékesek. Azaz a saját kormányát, amelynek egyik tényezője maga az RMDSZ. Szabó szerint tisztázni kell a Belügyminisztériummal, hogy mi az akadálya a törvény alkalmazásának. Miközben a saját pártja által kinevezett alprefektus már megmondta: a kormányzat nem dolgozott ki és fogadott el alkalmazási utasításokat. Anélkül pedig Romániában semmit nem lehet csinálni, hiszen a törvényben is benne van a kiskapu: ott kell ilyen ingázósávokat kialakítani, „ahol lehetséges”.

Márpedig a közalkalmazott ebben az országban csak azt hajtja végre, amit muszáj, aminek elmulasztásáért büntetésre számíthat. Egyébként ha lennének is ilyen különsávok,  a határrendészeten múlna, hogy hajlandók lennének-e az embereik azokat működtetni…

*

A román–magyar határon volt a legnagyobb forgalom az utóbbi 24 órában

Mintegy 100 200 román és külföldi állampolgár lépte át az államhatárt az utóbbi 24 órában, több mint 37 700 gépkocsival, ezek közül 15 900 teherszállító jármű volt – tájékoztatott pénteken az országos határrendészet (IGPF). A belépőoldalon mintegy 39 100 személy jelentkezett ellenőrzésre 15 700 járművel, a kilépőoldalon pedig 61 100 személyt és 22 000 járművet regisztráltak. A Magyarországgal közös határszakasz átkelőinél 48 500 személyt és 21 900 gépkocsit, a Moldvával közös határon 13 900 személyt és 4500 járművet, a Bulgáriával közös határon mintegy 12 600 személyt és 8400 járművet jegyeztek. Körülbelül 18 700 személy szelte át az országhatárt repülővel. A közleményből az is kiderül, hogy az elmúlt 24 órában a hatóságok nem engedtek be az országba 24 külföldi állampolgárt, mert nem tettek eleget a belépési feltételeknek, 9 román állampolgárt pedig a törvényes előírásokra hivatkozva, különböző okokból nem engedtek ki Romániából.

 

Total
0
Megosztás
Előző hír

Január 26-án kezdődik az 5–11 éves gyermekek koronavírus elleni oltása

Következő hír

EMNP: Büntetések helyett tájékoztatást és emberi eljárást!

Related Posts
Total
0
Megosztás