Életének 80. évében elhunyt színművész, rendező, színházi szakíró, író, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház egykori tagja, a Thália Diákszínpad volt vezetője. (Sajnos a hírt az MTI a temesvári színház közleménye alapján jelentette, amiben Mátray László-Gyulaként emlegetik a megboldogultat, aki ebben a formában sohasem használta ezt, a román személyi igazolványában szereplő nevet. Nem tévesztendő össze a 47 éves, hasonnevű sepsiszentgyörgyi színésszel.)
Mátray László a Magyar Királyságban született 1943-ban, Nagyváradon, szülővárosában érettségizett 1961-ben, 1967-ben fejezte be tanulmányait a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskolán. Még ebben az évben Temesvárra szerződött, ahol bekapcsolódott a város kulturális és művészeti életébe. „Sokoldalú tehetsége, műveltsége és pedagógiai érzékenysége tette őt a város meghatározó alakjává, aligha volt elképzelhető olyan, a helyi magyar közösséget és ifjúságot célzó kezdeményezés, melynek ne lett volna szervezője vagy résztvevője” – írta nekrológjában a Béga-parti teátrum.
Mátray László színházi munkássága számos felejthetetlen alakítást, finom érzékkel összeállított irodalmi műsort és rendezést ölel fel. Színházi elfoglaltságai mellett 1972 és 1995 között közel negyed évszázadig vezette a város amatőr diákszínjátszó társulatát, a diákház főiskolások alkotta Thália csoportját. A csoportot 1988–89-ben irredenta, nacionalista stb. tevékenység gyanújával figyelte és többször le is tiltotta a kommunista politikai rendőrség, főleg, hogy Tőkés László templomában is többször felléptek a diákok. A rendszerváltás után Mátrayt szekus kollaborációval is megvádolták, amit a színész-rendező váltig tagadott.
Mátray saját nevén és álnéven jelentetett meg publicisztikai, irodalmi szövegeket, évtizedekig volt a Temesvári Rádió magyar adásának munkatársa, az irodalmi műsorok közreműködője. Nyugdíjba vonulását követően is cselekvő szereplője maradt a temesvári kulturális életnek, Baráti beszélgetések néven havi rendszerességgel szervezett kötetlen pódiumesteket. Élete utolsó éveiben online közölt irodalmi, oktatói és előadói tartalmakat. A Kovács György-díjas alkotó és közéleti személyiség búcsúztatásáról a későbbiekben tájékoztatnak.