Film az erdélyi magánegyetemről

Erős bástyánk nékünk címmel a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemről szóló dokumentumfilmet mutattak be kedden este Budapesten.

A vetítés előtt Gulyás Gergely, a magyar Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy történelmi tett volt a felsőoktatási intézmény létrehozása, amely ma a legjobb egyetemek közé tartozik Romániában. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet a román állam támogatása nélkül alapították – emelte ki.

A felsőoktatási intézmény segít a szülőföldjükön boldogulni akaró embereknek, hogy helyben szerezzenek diplomát – mondta Gulyás Gergely. „Két évtized elmúltával büszkék lehetünk arra, hogy az álomból valóság lett”, a Sapientia a túlélés esélyét, a határon túli magyar értelmiség megmaradásának biztosítékát jelenti – fogalmazott a miniszter. Köszönetet mondott mindenkinek, aki azért dolgozik, hogy működhessen a felsőoktatási intézmény. „Amíg Magyarországnak polgári kormánya van, addig nem fog megszűnni a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem támogatása” – hangoztatta.

Úgy vélekedett, hogy a felsőoktatási intézmény már a létrehozásakor is elsősorban a reményt jelentette, és azóta is ezt képviseli. A rendszerváltoztatás idején abban bíztak, hogy a kommunista diktatúra végével nem csupán a rezsim szűnik meg, hanem az az elnyomás is, amely egyenesen következett a kisebbségi létből. Sajnos azonban ezek az álmok hamar szertefoszlottak. Az 1990 márciusában lezajlott marosvásárhelyi pogrom világossá tette, hogy a magyar nemzetiség elnyomása nem szűnt meg Romániában – emelte ki a miniszter. Gulyás Gergely azt mondta, egyértelművé vált: a magyar állam segítségére is szüksége van az erdélyi magyarságnak ahhoz, hogy megmaradjon.

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány alapítója úgy vélekedett, hogy a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem létrehozása történelmi igazságtétel volt, és a felsőoktatási intézmény mind a mai napig ennek a bizonyítéka. Azt mondta, hogy hálásnak kell lenni az egyetemért dolgozóknak, a felsőoktatási intézmény alapítása és működtetése ugyanis sok áldozatot követelt. A politikus azt hangoztatta, hogy számára a nemzeti összetartozás erejét mutatja az EMTE. Azt bizonyítja, hogy létezik folytonos magyar nemzetpolitika – tette hozzá. Megjegyezte: bízik benne, hogy ötödik Orbán-kormány is lesz. Németh Zsolt kijelentette: odafigyelnek a külhoni magyarokra, akik számíthatnak rájuk.  A nemzeti összetartozás ereje sok intézkedésben megnyilvánul – vélekedett.

A külügyi bizottság fideszes elnöke azt mondta, hogy a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem volt a magyar kormány első olyan jövőbe mutató programja, amely „egyértelműen bizonyította, hogy vannak eszközeink, és hogy tudunk nagy léptékben gondolkodni”. A Sapientia arról szól, hogy merjünk álmodni. A felsőoktatási intézmény volt az első nagy megvalósult álom, amelyet remélhetőleg még sok követ majd – hangoztatta Németh Zsolt.

Dávid László, a Sapientia EMTE szenátusának elnöke, korábbi rektor úgy fogalmazott: ha valaki azt mondja, hogy az oktatás sokba kerül, akkor nézze meg, mennyibe kerül a tudatlanság.

Tonk Márton, az egyetem jelenlegi rektora szerint kijelenthető, hogy már létezik önálló, az erdélyi közösség kezében lévő magyar felsőoktatás.

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, az első egyházi hátterű romániai magyar főiskola, a Sulyok István Református Főiskola, valamint az abból kinőtt Partiumi Keresztény Egyetem kezdeményezője és alapítója úgy fogalmazott, hogy az időben ezek után megalakult Sapientia EMTE húszéves történetében a hit, az erő és az eltökéltség játszotta a főszerepet.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Törvényt alkottak a háztartási szolgáltatók foglalkoztatásáról

Következő hír

Azok figyelmébe, akik nem kapták meg a választási levélcsomagjaikat

Related Posts
Total
0
Megosztás