Heraldika Erdély és a Székelyföld szolgálatában

Hivatalos bejegyzésének kilencedik évfordulóját ünnepli január elején a sepsiszentgyörgyi székhelyű Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület, amely fennállásának igen mozgalmas évei során a Genealógiai és Heraldikai Világszövetség, valamint a Zászlótudományi Egyesületek Világszövetségének tagjává vált, utóbbinak jelenleg egyedüliként tagja a térségben (Ausztriát, Magyarországot, Romániát, Szerbiát és Szlovákiát is beleértve) – áll az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület mai közleményében.

 Az Egyesület 2023-ban is több nemzetközi és országos konferencián képviseltette magát, elnöke, dr. Szekeres Attila István heraldikus révén. A szakember Erdélyből Litvániába – Báthori István uralkodásának címertani, pecséttani és éremtani vonatkozásai címmel tartott előadást Vilniusban, a június 9–11-e között szervezett 2. Genealógiai, Címertani és Zászlótudományi Nemzetközi Kollokviumon, majd Erdély volt fővárosa a címertan és pecséttan tükrében címmel értekezett a Vilnius első írásos említésének 700 éves évfordulója alkalmából Litvánia fővárosában június 14–16-a között rendezett nemzetközi várostörténeti konferencián. Erdély címere Magyarország 1848-as pecsétjén címmel tartott előadást a május 11–13-a között Jászvásárban szervezett, nemzetközivé terebélyesedett 19. romániai Országos Genealógiai és Címertani Kongresszus angol nyelvű szekciójában, valamint Erdély címerének megjelenítése a 16. és 17. század fordulóján címmel értekezett az április 27-én a Moldovai Köztársaságban szervezett 17. Heraldikai Szimpóziumon.

Az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület címere

A magyar többségű területi közigazgatási egységek gáncsolása saját jelképeik elfogadtatásának folyamatában címmel tartott előadást az elnök Kolozsváron, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet által október 5–6. között szervezett interdiszciplináris konferencián. A Fogarasföld Múzeuma által szeptember 6–8-a között szervezett éves nemzetközi tudományos ülésszakon is bemutatta a Báthori István jelképeiről szóló előadását. A székelyföldi címertani hagyományokról értekezett a magyarországi Kiscsőszön szervezett Hagyományőrzés, hagyományteremtés című háromnapos konferencia nyitónapján, március 17-én. Tévhitek a székelyek címereiről és zászlairól címmel tartott előadást az augusztus 31-e és szeptember 3-a között Gyergyóremetén szervezett IV. Erdélyi Történész Táborban.

Az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elsőként szervezett rendezvényt a tavaly ősszel frissen újranyílt sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban, november 2-án a Magyar Tudomány Napja alkalmából Címertani kalandozások Európában címmel az utóbbi tíz évben nemzetközi konferenciákon bemutatott előadásaiból tallózott Szekeres Attila István. Az Egyesület elnöke egyéni előadást tartott még Brassóban, Csíkszeredában, Zilahon és Sepsikőröspatakon, a Kálnoky Nathalie Történelmi Szalonban.

A zászlótudományt hagyják a szakemberekre! címmel az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület közleményt adott ki, minekutána a romániai Legfelsőbb Ítélőszék megsemmisítette Sepsiszentgyörgy szakszerű zászlaját.

Az Egyesület elnöke, Szekeres Attila István az egyetlen erdélyi szakember, akit az 1949-ben Párizsban alakult, 1965 óta genfi székhellyel működő Nemzetközi Címertani Akadémia tagjai közé választott, 2017-ben levelező, 2023-ban teljes jogú tagjává. Ugyanebben az évben a Nemzetközi Genealógiai Akadémia is levelező tagjává fogadta.

(Címképünkön: Szekeres Attila István előadás közben a litvániai Vilniusban; fotó: Paulius Vaniuchinas)

Total
0
Megosztás
Előző hír

Megvalósításokról és tervekről Biharban

Következő hír

Meghalt a székelyudvarhelyi falomlás egyik túlélője

Related Posts
Total
0
Megosztás