A Hungarikum kiállítóházban a magyar géniuszok és az általuk alkotott csúcsteljesítmények előtti tiszteletadás hozzájárulhat a hagyományait számontartó, egységes nemzeti tudattal rendelkező generációk neveléséhez, ugyanis minden egyes hungarikum híd az emberek között – fogalmazott a magyar kormányt képviselő Nagy István agrárminiszter szombaton a Lakitelekik Népfőiskolán.
Az itt ma megnyílt planetáriumban olyan magyar kémikusokkal, fizikusokkal, űrkutatókkal, feltalálókkal „találkozhatnak” az idelátogatók, akik tevékenységük révén hozzájárulhattak ahhoz is, hogy a világ tudományos életében válogatás nélkül becsülik meg az eredeti gondolkodókat és alkotókat. Mindannyian olyan kiemelkedő kutatói értéket teremtettek, amelyek jelentést hordoznak. Nemcsak nagyot alkottak, de halhatatlant is.
Az agrárminiszter szerint „minden hungarikum és minden magyar géniusz alkotása képes arra, hogy a nemzeti összetartozás jelképévé váljon. És egy nép egységes maradhat akkor is, ha tagjai az országhatárokon kívül kerülnek. Egységes maradhat a közös szellemi örökségében.”
A Hungarikum Bizottság ülését követően, a Hungarikum kiállítóház megnyitóján Nagy István elmondta: immár 83 hungarikum, 142 kiemelkedő nemzeti érték, ezeregyszáznál is több települési és tájegységi értéktár, mintegy 10 ezer települési érték, 19 megyei értéktár és csaknem 2 ezer megyei érték szerepel a nyilvántartásokban. A bizottság döntése értelmében a hungarikumgyűjtemény ezúttal a Felső-Tisza-vidéki beregi keresztszemes hímzéssel bővült. A Magyar Értéktárba pedig bekerült a Füvészkert ELTE, a szabolcsi almatermesztés hagyománya, a székely himnusz és a hetési férfi és női viselet.
Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Lakitelek Népfőiskola alapítója – megemlékezve a magyar kultúra napján Kölcsey Himnusz című nagyszerű poémájának1823. január 22-én történt befejezéséről – elmondta: a lakiteleki Hungarikum Liget lényege, hogy az idelátogatók „belülről éljék meg a Himnuszt”, a magyar nemzet jelképét. A Hungarikumok kiállítóháza, amelyben nagyon sokak munkája ötvöződik, a magyar értékeket mutatja be, ahol a fiatalok élményeken keresztül ismerhetik meg a hungarikumokat, a magyar géniuszok, tudósok munkásságát, és ehhez kapcsolódik a planetárium is.
A Hungarikum kiállítóházat Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke, Bagi Ferenc lakiteleki római katolikus plébános és Kókai Géza lakiteleki református lelkipásztor szentelte és áldotta meg.
*
A Hungarikum Bizottság ülése után a kisebbik román kormánypárt, az RMDSZ közleményt adott ki, amiben saját érdemének igyekezett beállítani azt, hogy a székely himnuszt felvették a Magyar Értéktárba, s így hatra növekedett az erdélyi kiemelt nemzeti értékek száma – a többi öt a nagybányai művésztelep, az aradi Szabadság-szobor, Kós Károly életműve, Torockó épített öröksége és a vallásszabadság törvénye. A párt szóvivője, Hegedűs Csilla szerint a Magyar Értéktárba bekerült erdélyi értékek következő lépésként hungarikummá válhatnak – nyilván elfeledve, hogy Torockó épített öröksége már szerepel a Hungarikum-listán a 32. pozíciónál.