Két tárlatnyitó Sepsiszentgyörgyön

Kristófi János (1925–2014) nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én 14 órakor nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK), s ami szeptember 5-ig lesz megtekinthető. Maga a tárlatnyitó a másnap kezdődő 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) egyik előrendezvénye.

„Kristófi képei legmélyebb érzéseinkben érintenek meg bennünket, mert hangulatokat, emlékeket, emléktöredékeket ébresztenek fel, függetlenül attól, hogy napsütötte házakat, havas templomot vagy esőáztatta utcácskát ábrázolnak. A lélek érzékenységével közelítő festő képein a legegyszerűbb motívum is szépséggé lényegül át. Költői ihletettségű művész, látásmódja és stílusa tiszta, áttekinthető, minden képe ember és természet, ember és környezetének harmonikus kapcsolatáról mesél a nézőnek” – idéz k a szervezők Banner Zoltán művészettörténészt, a Kristófi-életmű szakértőjét.

Az EMŰK harmadik emeleti kiállítóterében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke és Bordás Beáta művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője nyitja meg kiállítást. Közreműködik: Kristófi Ágnes Emese (szoprán) és Szőcs Botond (zongora).

A tárlat mintegy ötven festményt mutat be, amelyek Kristófi János több évtizedes munkásságának korszakait és irányvonalait szemléltetik. A válogatás során elsősorban a művész fő témáira, a váradi városképekre, valamint a székelyföldi és magyarországi utazásainak helyszíneit megörökítő látképekre összpontosítottunk, de mindezek mellett a korai alkotásai a szülőfalu világát is megidézik, továbbá néhány jellegzetes zsánerkép is helyet kapott a tárlat anyagában. Az Erdélyi Művészeti Központ nyitvatartási rendje: keddtől péntekig 9 és 17 óra között, illetve szombaton 10 és 14 óra között.

Ugyanaznap, július 22-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Lábasház emeleti kiállítótereiben nyílik meg Damokos Csaba designer kiállítása, amelyen a Székely Nemzeti Múzeum számára tervezett plakátjaiból készült válogatást tekinthetik meg az érdeklődők. A tárlatot Vargha Mihály szobrászművész, a közgyűjtemény igazgatója nyitja meg.

Damokos így vall ezekről a munkákról: „Az elmúlt 35 évben készítettem talán 60-70 plakátot… tánc és színháziakkal kezdtem, majd kosárlabdától autóversenyig, városnapoktól kovács- és kórustalálkozóig, filmektől kiállításokig számtalan rendezvényhez. Többnyire az akkor éppen általam használt, vagy éppen addig nem használt, de valamiért érdekesnek tűnő technikával, szoftverrel stb., első felindulásból elkövetett munkák. Amolyan stíluskavalkád… Egy sorozat van, amelyben következetesek a kompozíciós megoldások, a tipográfia és a betűhasználat. Rend van rajtuk, és világos információ. A hely szelleme megfegyelmezett! Ez a Huszonkettő a Múzeumnak!”

Total
0
Megosztás
Előző hír

A román infláció a legmagasabb az EU-ban

Következő hír

Túl sok az önkormányzati alkalmazott, késik a nyugdíjak újraszámolása

Related Posts
Total
0
Megosztás