Május 27-étől kétféle ártípussal lehet találkozni a benzinkutakon: a hatósági és a benzinárstop nélküli árak is kint lesznek, de csak a magyarországi rendszámú autók tankolthatnak a maximált árú, olcsóbb üzemagyagból. Attól függetlenül, hogy magyar állampolgár vagy sem az, aki tankolni akar.
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy péntektől csak magyar rendszámú autók tankolhatnak a magyarországi benzinkutakon rezsicsökkentett árú üzemanyagot. Közölte: a visszaélések megakadályozására vezetik be péntektől azt, hogy csak a magyar forgalmi engedéllyel rendelkező autóknak lesz lehetőségük, hogy Magyarországon tankoljanak 480 forintos áron; a külföldiek is tankolhatnak, de piaci áron.
A ma érvénybe lépett kormányrendelet értelmében a benzinkutak melletti jelzőoszlopokon a hatósági ár lesz feltüntetve. Tankolásnál a kútfejeken viszont a benzinárstop nélküli, piaci árat olvashatják majd le a fogyasztók. Piaci árat azonban csak a külföldi autók tulajdonosainak, vezetőinek kell fizetniük, a magyar rendszámú autókba tankolt üzemanyagért továbbra is az alacsonyabb, hatóságilag rögzített árat fizetik az autósok a benzinkutak pénztárainál.
A rendelet egyértelműen diszkriminatív a határon túl élő, a környező országokban forgalomba írt járműveket vezető magyar állampolgárok szempontjából. Aki például a Székelyföldön élő magyar állampolgárként Magyarországra utazik és ott tankolni kényszerül, az piaci árú üzemanyagot kénytelen kifizetni. A rendelet több százezer olyan magyar állampolgárt érint hátrányosan, aki ugyan a Fidesz–KDNP-re adta szavazatát az április választásokon, de máris azzal szembesül, hogy a pártszövetség kormánya miatt Magyarországon többet kell fizetnie egy termékért, mint az ott élő, „főrangú” állampolgároknak.