Másfél hete annak, hogy a munkácsi önkormányzat végrehajtó bizottsága eltávolíttatta a turulszobrot a vár bástyájáról, a helyére pedig az ukrán címert helyeztette ki. A kárpátaljaiak nagy része – nemzetiségtől függetlenül – úgy véli, hogy fölösleges volt a szobor ilyen barbár módon történő ledöntése, hiszen a nemzeti jelképek a vidéken, ahogyan eddig is, úgy ezután is békésen elférnek egymás mellett. Az ukrán címer ünnepélyes felavatására a hírek szerint ma, október 25-én reggel kilenc órakor kerül sor a munkácsi várban.
14 évvel ezelőtt Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, Pákh Imre New Yorkban élő munkácsi származású üzletember, valamint Lengyel Zoltán, a város akkori polgármestere közösen avatta fel a vár bástyáján a turulszobrot, mely az akkori városvezetés kezdeményezésére került vissza eredeti helyére, a közös történelmi múlt és a nemzetiségek békés egymás mellett élésének jegyében.
Idén október 13-án azonban a városi tanács végrehajtó bizottsága egy légiriadó alkalmával – amikor egyébként tilos lenne bármiféle munkavégzés – gyorsan eltávolíttatta, egyszerűen lefűrészeltette a talapzatáról és vársáncba dobta darabjait. A helyi magyarok értetlenül álltak a történtek előtt, hiszen keleten háború zajlik, a magyarok pedig alaposan kiveszik a részüket a menekültek ellátásából.
Kárpátalja katonai kormányzója, Viktor Mikita olyan provokációnak nevezte a történteket, amivel a különleges szolgálatoknak kell foglalkoznia. A Kárpátaljai Megyei Tanács vezetője, Volodimir Csubirko szerint pedig meg kell becsülni a közös történelmet, a régióban pedig meg kell őrizni a békét, hiszen keleten háború zajlik. „Rákóczi Ferenc fejedelem szintén a szabadságért és függetlenségért küzdött, és az ő szavai szerint, az embereinek nagy része szláv, ukrán volt. És ezt meg kell érteni, a turul ugyanis annak az időnek a szimbóluma – mondta a vezető, aki szerint békésen megférnének egymás mellett mindkét nép jelképei” – mondta.
Munkács város vezetése hivatalosan nem reagált a bírálatokra, mindössze a képviselő-testület egy része határolódott el. Közben a hét végén már felkerült a turul helyére az ukrán címer háromágú szigonya. Pákh Imre New Yorkban élő munkácsi származású üzletember, az emlékmű tulajdonosa hiába ajánlott kompromisszumos megoldást a munkácsi városvezetésének. „Amit én próbáltam felajánlani, az az lett volna, de szerintem ez már nem aktuális, hogy visszaállítjuk a turulmadarat, és én saját költségemen felállítom nekik az ukrán trizubot, az ukrán címert a munkácsi várban, csak egy másik helyen. Felháborító, hogy az eredeti turulmadaras obeliszkre rakták a trizubot, hiszen tudomásom szerint az még mindig az én tulajdonomat képezi. Úgyhogy most bírósághoz fogunk fordulni. Hogy mi lesz a turulmadár sorsa? Biztos vagyok, hogy előbb-utóbb vissza fog szállni a munkácsi várra, csak persze nem tudom, hogy mikor. De ezen komolyan fogunk dolgozni” – mondta Pákh.
A Munkács egyik jelképének számító, 1896-ban, a millennium évében állított szobrot először 1924-ben, a csehszlovák megszállás idején bontották le, később a csehek azt hazudták, hogy beolvasztották. Ám erre csak 1945-ben, immár a szovjet érában került sor a közeli Frigyesfalva öntödéjében. Anyagának egy részéből a Munkács főterére állított szovjet győzelmi emlékmű készült. A szerencsének és néhány helyi magyar ember bátorságának köszönhetően néhány eredeti elemét sikerült megmenteni. A Pákh család évtizedekig őrizgette a turul levágott bronz lábfejét, a ledöntött emlékműből megmaradt néhány tömb pedig egy munkácsi családi ház fészerében várta az idők jobbra fordulását. Végül az Amerikába emigrált, Munkácsy-gyűjteményéről elhíresült Pákh Imre közbenjárása és bőkezű anyagi támogatása mellett sikerült újjáépíteni a turulszobrot. Pákh saját vagyonából tetemes összeget áldozott a 2008-ban átadott közel egytonnás, 2,5 méter magas turulszobor megépítésére. Az ukrán városvezetés által pár nappal ezelőtt brutális módon, indokolatlanul és törvénytelenól eltávolított turulszobor Mihajlo Beleny (Belény Mihály) magyar származású ukrán szobrász munkája volt.
*
Viktor Mikita, az ukrajnai Kárpátalja megye kormányzója pár nappal ezelőtt kijelentette: „Egy értelmes párbeszédnek kell történnie. Nem engedhetem meg, hogy ez valamiféle agresszív cselekvésként nyilvánuljon meg, sem az egyik, sem a másik irányba – majd hozzátette: a világ felé azt kell mutatni, „hogy mi beszámítható emberek vagyunk”, továbbá „azt, hogy itt, az ország legnyugatibb részén a háború ellenére is demokratikus folyamatok zajlanak”. Úgy blöffölt, mint a főnöke, Vologyimir Zelenszkij egykori szappanoperasztár…