Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament mai együttes ülésén a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) koalíciós kormányának, amit a baloldalinak mondott párt elnöke, a nem túl sokra tartott Marcel Ciolacu vezet.
A Ciolacu-kormányt a koalíciós pártok és a nemzeti kisebbségi frakció 290 képviselője szavazta meg, bár a kabinet parlamenti jóváhagyásához 233 szavazat is elég lett volna. A felbomlott hárompárti nagykoalícióban eddig részt vevő, de a miniszterelnök-csere alkalmával a kormányból kiszorított RMDSZ emberei jelen voltak ugyan, de nem vettek részt a voksoláson. Kelemen Hunor parlamenti beszédében erről azt mondta: az RMDSZ-nek a koalícióból történt eltávolítása egy hiteles, kiegyensúlyozott és felelősségteljes partner „előre megfontolt kivégzése” volt. Hiába bízott abban, hogy immár Romániában is számít valamit az adott szó betartása, a tisztesség és a gerincesség. (Ezzel az öndicsérő tirádával még az erdélyi magyar közösség sem ért teljesen egyet, noha a romániai és magyarországi sajtó jóideje ajnározza a romén hatalom szekerét toló magyar pártot.) Kelemen ugyanakkor hamar visszavett az önérzeteskedésből, kijelentve: az RMDSZ nem szavazhatja meg a Ciolacu-kormányt, mint ahogy képmutatás lenne az is, ha volt kormányzati kollégái ellen szavazna. Ugyanakkor ironikus, gunyoros megjegyzéseket tett a PNL-re, mintegy igazolva azokat, akik jóideje úgy tartják, hogy az RMDSZ valójában a „magyar PSD”.
Az új román miniszterelnök fűt-fát megígért a „román népnek”, de célkitűzéseit azóta már ízekre szedte és nevetségessé tette a média. Az éppen leköszönt Ciucă-kabinet 270 oldalas kormányprogramjának számos elemét a Ciolacu-kabinet 170 oldalasra zsugorodott programja is megtartotta. Egyebek mellett szó szerint átvette a kisebbségi fejezetet is, amelyből azonban kimaradt az a vállalás, hogy a parlament elfogadja a nemzeti kisebbségek jogállását szabályozó törvényt. Az előző kormányprogramba 2022 végi határidővel beiktatott – 2005-ben a parlament elé terjesztett – törvénytervezet elfogadását maga az RMDSZ sem erőltette, újabban pedig az ukrajnai háborúra és a „fokozódó nemzetközi helyzetre” való hivatkozással tartják a fiókban.
A 18 tagú régi-új bukaresti kormány szinte mindenik tagjáról válogatott és szaftos bírálatok jelentek meg máris a sajtóban, a romániai közvélemény pedig meg van róla győződve, hogy „egyik kutya, másik eb”. Már csak amiatt is, hogy közülük sokan semminemű szakértelemmel, kompetenciával nem rendelkeznek azon a területen, amiért felelniük kell mostantól.