Különleges szolgálati módba léptek az orosz elrettentő erők

Különleges szolgálati mód bevezetését rendelte el az orosz hadsereg elrettentő erőinél Vlagyimir Putyin orosz elnök, a Nyugat részéről elhangzott agresszív kijelentésekre hivatkozva.

„A vezető NATO-országok vezető tisztségviselői a hazánknak címzett agresszív kijelentéseket is megengednek maguknak az országunkkal szemben, ezért megparancsolom a védelmi miniszternek és a vezérkar főnöknek, hogy az orosz hadsereg elrettentő erőit helyezzék át különleges szolgálati módba” – mondta az orosz elnök a Kremlben a Szergej Sojgu védelmi miniszterrel és Valerij Geraszimovval, az orosz fegyveres erők vezérkari főnökével folytatott megbeszélésén.

Putyin elítélte, hogy a nyugati országok gazdasági téren is barátságtalan lépéseket tesznek Oroszországgal szemben, és illegitimnek nevezte a szankciókat. Az orosz elnök az ultranacionalista ukrán kormányzat elleni háború megindításának csütörtök hajnali bejelentésekor arra figyelmeztetett, hogy Oroszország haladéktalanul válaszolni fog, ha valaki kívülről beavatkozik az ukrajnai különleges hadműveletbe.

A mai döntést orosz hírelemzők figyelmeztetésként értelmezték, amely a szankciók mellett egyebek között arra reagált, hogy Németország, amely korábban történelmi okokból tartózkodott ettől a lépéstől, bejelentette, hogy fegyvert szállít Ukrajnának, Liz Truss brit külügyminiszter pedig a támogatásáról biztosította Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aki külföldieket biztatott nemzetközi harcoló alakulat létrehozására.

Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője azzal vádolta meg az ukrán hadsereget, hogy elkezdett tömegesen az 1980-as ENSZ-egyezmény által tiltott foszforlövedékeket bevetni Kijev külvárosaiban, az orosz hadsereg egységei által elfoglalt gosztomeli repülőtér közelében. A szóvivő szerint a Luhanszki Népköztársaság erői az orosz hadsereg tűztámogatásával 56 kilométert nyomultak előre. Azt állította, hogy a luhanszki régióban lévő Szeverodonyeckben nacionalista záróalakulatok az ukrán fegyveres erők négy tisztjét ölték meg, hogy megállítsák a visszavonulást. Mint mondta, a Jobboldali Szektor rohamosztagai terrorizálják a civileket Mariupolban, valamint páncélozott járműveket és tüzérséget helyeznek el a lakott területeken.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette vasárnap, hogy nem igazán hisz az ukrán és az orosz küldöttségek Fehéroroszországban tartandó tárgyalásának sikerében, de legalább megpróbálják, így később senki sem mondhatja, hogy a kijevi vezetés nem akarta megállítani a háborút.

Közben kiderült, hogy az ukrán küldöttség feltételekkel ülne le tárgyalni: eleve elutasítja Ukrajna kapitulációját. Az oroszok viszont egyértelművé tették: a hadműveletek célja eltávolítani az Ukrajna nevű „maffiállam” bűnözőkből és amerikai ügynökökből álló kormányát, demilitarizálni az egykori szovjet tagköztársaságot, távol tartani a NATO-t Oroszország határaitól.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ma azt állította, hogy Vlagyimir Putyin elnök az orosz nukleáris erők magas készültségi fokozatát rendelte el. Részben ezzel magyarázta, hogy egyes nyugati államok jelentős fegyverszállítmányokat kezdtek Ukrajnába küldeni.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Végül hat pártlista lehet a magyar országgyűlési választáson

Következő hír

A belaruszok előkészítették az orosz–ukrán béketárgyalást

Related Posts
Total
0
Megosztás