Hogyan érinti az áfaemelés és a jelenlegi gazdasági helyzet a romániai könyvkiadást? Milyen kilátások vannak ezen a téren? Ezekről a kérdésekről Nagy Péter, a kolozsvári Exit Kiadó ügyvezető igazgatója nyilatkozott a Szabadság című napilapnak. Aggódó közleményt adott ki a MÚRE is, nemkülönben a Romániai Kiadók Egyesülete.
A kiadóvezető szerint többrétű problémával állnak szemben: egyrészt, nemcsak az áfa értéke fogja megemelni az árakat és a költségeket, hanem minden más árnövekedés is. Másrészt, a kiszámíthatóság hiánya is gondot okoz, hiszen ez egy hirtelen intézkedés, ha ugyanerről hat hónappal korábban értesítik az embereket, valamelyest fel lehetett volna rá készülni. Továbbá esetükben az is fokozza a nehézségeket, hogy „az emberek az első dolgok között a kultúrát fogják vissza, amikor kevesebb pénzük van‟ – fogalmazott Nagy Péter.
A deficitcsökkentést célzó megszorítások és növelések az Exit Kiadó vezetője szerint többek között azt is okozhatják, hogy kiadók és könyvesboltok szűnhetnek meg. A kiadók szempontjából a pályázati rendszer sem nyújt segítséget, hiszen, mint megtudtuk, a pályázatban megítélt összeg nem változik, a költségek és az áfa viszont nő. Nagy Péter hangsúlyozta: könyvkiadás pályázat nélkül szinte lehetetlen.
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) felhívja a figyelmet, hogy a korábban csupán tervként említett deficitcsökkentő intézkedések a hagyományos média teljes rendszerére hatással lehetnek. Egyrészt aggodalmukat fejezik ki a pénzügyi intézkedések miatt, amelyek részeként magasabb adóteherrel sújtanák a nyomtatott sajtótermékeket kiadó médiavállalatokat. „Tisztában vagyunk az ország súlyos pénzügyi helyzetével, de emlékeztetünk arra, hogy a minőségi újságírást képviselő sajtó jelen pillanatban is kedvezőtlen piaci körülmények között működik, mind reklámpiaci helyzetük, mind a lapok hatékony terjesztési lehetőségeinek tekintetében‟ – olvasható a MÚRE állásfoglalásában.
Felhívják továbbá az illetékesek figyelmét arra, hogy például a Román Posta elégtelen működése évek óta szinte leküzdhetetlen akadályt jelent a nyomtatott sajtótermékeknek az olvasókhoz való pontos eljuttatásában a folyamatosan emelkedő díjszabás mellett. Kiemelik, ebben a helyzetben az általános forgalmi adó (áfa) 5 százalékról 11 százalékra való emelése nehezen kezelhető többletterhet ró a kiadókra, ennek az áthárítása a médiafogyasztóra magasabb előfizetési vagy értékesítési ár formájában nem járható út.
A sajtószakmai szervezet úgy véli, hogy ország költségvetési egyensúlya szempontjából az így tervezett bevételkülönbség csekély, és nem csak a kisebbségi sajtótermékek utáni bevételekkel számolva elenyésző. Sokkal fontosabb és hasznosabb lenne a minőségi sajtó piaci helyzetén javítani kormányzati intézkedések által, hiszen sok esetben ezek a médiatermékek (napi- és hetilapok, szakmai vagy gyermeklapok, folyóiratok stb.) közfeladatot látnak el, közszolgálatot végeznek a korrekt tájékoztatás, illetve véleményformálás által.
Kitérnek továbbá a közszolgálati rádió- és televízió helyzetére. Több stúdióban az eddigi személyzetpolitikai gyakorlat, a létszámstop, illetve az, hogy ezzel egy időben vonult nyugdíjba a kilencvenes évek elején a közszolgálatba lépett nemzedék, azt eredményezte, hogy már jelen pillanatban is működőképességük határán dolgoznak. Megállapítják, a szerkesztőségi létszám további csökkenése a közszolgálati feladat ellátását szerkesztési és műszaki szempontból is ellehetetleníti. „Felkérjük a felelős politikai vezetőket, a felelős szakpolitikusokat, hogy gondolják át a fent ismertetett helyzetet, és tegyék lehetővé a hagyományos média szerkesztőségeinek további működését‟ – összegeznek a közleményben.
A Romániai Kiadók Egyesülete az államfőhöz és a miniszterelnökhöz címzett nyílt levelében tette szóvá és tiltakozott a kormányintézkedések ellen, amelyek miatt drágulni fognak a különböző kiadványok és könyvek. Amint írják, a könyvek drágulása nem csökkenti a költségvetési hiányt, de csökkenti majd a kultúrafogyasztást, ami így is jellemző folyamat sok éve, és ez csak a funkcionális analfabetizmust fokozza, ami egyre komolyabb problémát jelent a romániai munkaerő tekintetében. Úgy vélik, 2025 lehet az 1989 utáni időszak legsötétebb éve az írott kultúra esetében: míg külföldön próbálják visszafogni a szerzői jogok megsértését, lévén, hogy egyesek visszaélnek a mesterséges intelligencia kereskedelmi felhasználásával, addig Romániában egyrészt egyáltalán nem foglalkoznak a törvények betartásával, másrészt az állam gazdasági intézkedései a kiadók csődjét idézik elő – és felsorolnak több hazai, már fizetésképtelenné vált könyvkiadót. Emlékeztetnek az egyesület korábbi, az államelnöki hivatalhoz és a kormányhoz benyújtott kezdeményezésére, miszerint az állam támogassa az olvasást, könyvvásárlást és a kiadványok postai terjesztését.

