Magyar fotóművészet: Korniss és Keleti

Az erdélyi Szék község díszpolgárává avatták Korniss Péter fotográfust, aki évtizedekig dokumentálta a néphagyományairól híres település életét. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotográfus személyesen vette át a díszpolgári oklevelet és az ezzel járó plakettet szerdán a mezőségi településen. Közös fotókat is készített a népviseletbe öltözött helyiekkel.

Sallai János polgármester köszöntőbeszédében értékelte a művésznek az erdélyi település közössége és hagyományai iránti érdeklődését. „Hálával és köszönettel tartozunk azért a kemény munkájáért, amivel nem csak magának szerzett világszerte elismerést, hanem egész községünk szellemi és anyagi jólétének gyarapítását segítette elő” – fogalmazott. Közölte, a kitüntetéssel köszönik meg a több évtizedes munkát, hogy a művész tovább örökítette Szék hírnevét, dokumentálta hagyományait. Külön megköszönte, hogy olyan szeretettel és odaadással kezeli az így született munkákat, hogy attól minden széki ember különlegesnek érzi magát.

Koniss Péter Kolozsváron született, 12 éves korában költözött szüleivel Magyarországra. 1967-ben dolgozott először szülőföldjén, amikor Novák Ferenc koreográfus elvitte egy erdélyi táncházba. Ekkor döbbent rá arra, hogy még létezik a régi, vizuálisan is megragadható, hagyományos paraszti kultúra. Meggyőződésévé vált, hogy hírt kell adnia erről az eltűnésre ítélt világról.

Az Erdélyben készült képeiből 1974-ben nyílt első budapesti kiállítása óriási siker volt, az új magyar fotográfia egyik mérföldköve lett. Erdélyi képeiből állította össze első könyvét Elindultam világ útján címmel. Idén megjelent Hosszú úton – Szék 1967–2022 című albuma egyedülálló, anyagát az adja, hogy több mint fél évszázadon át követte és dokumentálta a Kolozs megyei települést és lakóinak életét.

*

December 9-én 11 órától Nagyváradon nyílik tárlata a magyar fotózás nagyasszonyának, doyenne-jének, Keleti Évának Szubjektív címmel. A világhírű budapesti fotóművész, színházi fotográfus és fotoriporter alkotásaiból lesz ekkortól látható egy válogatás a várban lévő Euro Foto Art Galériában. A Kossuth- és Balázs Béla-díjas, Pulitzer-emlékdíjas érdemes és kiváló művész 1931-ben született Budapesten. A hatvanas években iskolát teremtett a színházi fényképezésben. Képei a magyar színháztörténet közelmúltjának kiemelkedő előadásait, nagyszerű művészegyéniségek különleges pillanatait örökítette meg.

Dolgozott többek között az MTI-nél, az Új Tükörnél, a Színházi Életnél, zsűritagként a World Press Photo-kiállítások magyarországi bemutatásainál és a Magyar Fotóriporterek Társaságának elnökeként. Művészfotói, portréi, előadásképei által különleges módon mutatja be a színházi világot. Olyan művészekről készített fotográfiákat, sajátos hangulatú portrékat, mint például Törőcsik Mari, Garas Dezső, Darvas Iván, Latinovits Zoltán vagy Ruttkai Éva.

Hatvanéves korában – korábbi elhatározásának megfelelően – abbahagyta a fotózást, ám az azt követő évtizedekben is tevékeny marad. Egyebek mellett megalapított és működtetett egy fotóügynökséget, könyveket szerkesztett, híres fotósokról emlékezett meg. 2019-ben, három évtizednyi szünet után újra fotózni kezdett modern eszközökkel, jelenleg is tevékenykedik.

Keleti Éva egyébiránt Kabos Endre (szül. Katz Ede, 1906–1944) nagyváradi születésű háromszoros olimpiai bajnok magyar vívó unokahúga (édesanyja a tragikus véget ért sportoló Veronika nevű nővére volt). A vívónak pedig nem más volt az egyik anyai nagynénje, mint Miklós Jutka (szül, Militzer Júlia, 1884–1976) író, költő, fotográfus, A Holnap költői csoport tagja, a nagyváradi Szigligeti Társaság alapító tagja, majd alelnöke, a nagyváradi Hivatásos Fényképészek Egyesületének alapító tagja.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Drágul a sízés Erdélyben

Következő hír

A halálkultusz mindent áthat

Related Posts
Total
0
Megosztás