Az európai uniós középmezőnyben helyezkedik el a magyar effektív minimálbér – közölte a magyar Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán az MTI-vel. Tette ezt azért, mert egyes magyarországi és romániai sajtóorgánumok előszeretettel tálalják úgy az Eurostat statisztikáit, miszerint a minimálbérek tekintetében Magyarország uniós összehasonlításban az utolsó előtti helyen áll, úgymond még Románia is megelőzi.
Az adatok megfelelő értelmezésének és a teljes kép bemutatásának hiányában szakmaiatlan, nagymértékben eltorzított összevetések születnek. Az NGM szerint mindezzel szemben a valós képet az effektív minimálbér mutatja meg, ami egy súlyozott átlaga a garantált bérminimumnak és a minimálbérnek. Magyarországon ugyanis – Európában egyedülálló módon – kétlépcsős a legkisebb keresetek összege. Hangsúlyozták, hogy az uniós országokban nem létezik a magyarhoz hasonló garantáltbérminimum-rendszer, ezért az összehasonlítást megfelelő módszertan alkalmazásával érdemes megtenni, így a minimálbér mellett a garantált bérminimumot is szükséges figyelembe venni, különös tekintettel arra, hogy garantált bérminimumban több mint kétszer annyian részesülnek Magyarországon, mint minimálbérben.
Magyarországon a minimálbér összege 266 800 forint (3300 lej), a garantált bérminimum pedig 326 ezer forint (4070 lej), az effektív minimálbér összege pedig mintegy 306 ezer forintot (3750 lejt) ér el, ami a román minimálbérnél magasabb. Bár ez utóbbi júliustól 12 százalékkal emelkedett, most a bruttó 3700 lej, de ez csupán nettó 2363 lej. Ennyit kap kézbe egy minimálbéres a balkáni országban.
A minimálbérek átlagosan 482 ezer forintot (6020 lej) tesznek ki az unióban, az effektív magyar minimálbér a 17. helyet éri el az EU-n belül, a régióban pedig az élmezőnyhöz tartozik, megelőzve Csehországot, Szlovákiát, Romániát és Bulgáriát. Kontinensünkön Izlandon, a skandináv országokban, Svájcban, Ausztriában, Olaszországban és Cipruson nem alkalmazzák.