Az orosz és az ukrán tárgyalódelegáció talált olyan pontokat, amelyekben haladás érhető el –jelentette ki Leonyid Szluckij, az orosz küldöttség tagja, az orosz alsóház külügyi bizottságának tagja a Fehéroroszországban ma délben megkezdődött, de csak pár órát tartott kétoldalú tárgyalások után.
Szluckij közölte, hogy az ukrán fél hajlandó volt az aktuális kérdések részletes megvitatására és az orosz fél meghallgatására, így hát hamarosan újabb kétoldalú tárgyalás várható. De azért az orosz büntetőexpedíció folytatódik Ukrajnában, miközben Oroszország és Vlagyimir Putyin államfő egy nagyon durva nyugati verbális agresszió célpontja, a NATO és az EU pedig egyre több fegyvert és pénzt küld az ultranacionalista kijevi rezsimnek.
Az ukrán fegyveresek jelentős ellenállást fejtenek, de egyáltalán nincsenek olyan kedvező helyzetben, mint azt a nyugati média sugallja – mondta az Origónak Demkó Attila, a Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhely vezetője. Az ukránok az ország déli részén vannak a legkedvezőtlenebb helyzetben, itt bekerítéstől kell tartaniuk, míg északon erőteljesen védik a nagyvárosokat – Demkó így összegezte az ukrán–orosz háború jelenlegi helyzetét ma délután.
A megkezdett tárgyalások dacára is egyre több várost foglalnak el az oroszok, de Kijevnél megtorpantak – nagyjából így áll a hadihelyzet. Az északi fronton lévő nagyvárosokat (Kijev, Harkov) egyelőre nem tudták elfoglalni az orosz csapatok. Ukrajna déli részén viszont nagyon jól állnak, zajlik Mariupol bekerítése – mondta Demkó Attila. Ha ezen a területen sikeres lesz az orosz hadművelet, és elérik a céljukat, akkor elvághatják az ukrán hadsereg legerősebb részét. Az utóbbi jelenleg Donyecknél védekezik a szakadár köztársaságokkal szemben, de komoly veszélyt jelent rá nézve ez a bekerítő hadművelet – tette hozzá.
Demkó Attila rámutatott arra is, ha ez az ukrán hadseregcsoport vissza akar vonulni, akkor az oroszok a légifölényüket kihasználva nagyon komoly veszteségeket okozhatnának nekik. A szakértő azt mondja, Oroszország eddig visszafogottan bombázott, a városi lakosságot kímélték, de ha ezen változtatnak, akkor rettenetes pusztítás lehet.
A helyzet messze nem olyan jó a védekezők szempontjából, mint amit az ukrán kommunikációból le lehetne vonni, azonban az tény, hogy az ukrán hadsereg 2014-hez képest sokkal nagyobb erőt fejt ki. Ennek eredménye, hogy akár ezres nagyságrendű halálos áldozat is lehet orosz oldalon, de az egymásnak teljesen ellentmondó hírek miatt lehetetlen ezzel kapcsolatban pontosat mondani – húzta alá.
Demkó szólt arról is, hogy a durvuló nyugati reakciók nem fogják elijeszteni az oroszokat, és ez ahhoz vezethet, hogy a háború kiterjed. Felhívta a figyelmet arra, hogy az eszkaláció irányába hathat az is, hogy ha esetleg orosz támadás ér majd egy nyugati fegyverszállítmányt. Az orosz katonai fölény nem kérdőjelezhető meg, ezzel párhuzamosan azonban a teljes nemzetközi támogatást elvesztették az oroszok, és ez demoralizáló hatású lehet számukra.
De egyelőre ez nem egy totális háború, az oroszok vigyáztak arra, hogy ne legyen túl sok polgári áldozat. Azért nem akarják szétlőni a városokat, mert egyrészt oroszok is élnek ott, másrészt nem akarják teljesen maguk ellen fordítani a nemzetközi közvéleményt – hívta fel a figyelmet az elemző. „Teljesen megjósolhatatlan, mi lesz ebből. Nem látjuk előre az egyes feleknek a lépéseit, és még az egyes felek sem látják előre a lépéseket. Egyetlen csata is eldöntheti akár az egész háború sorsát. Persze azt sem lehet kizárni, hogy akár hónapokig is eltarthat ez a háború” – mondta Demkó.