Mi mindenből lehet slágertéma, ha a bukott politikus nem tartja a száját

Liviu Dragnea, Irina Tănase – amennyiben valaki beírja a Google keresőjébe ezt a két nevet, meggyőződhet róla, hogy az utóbbi időben hihetetlenül sok román nyelvű újságcikk foglalkozik kettejük kapcsolatával.

A különböző világhálós újságokban, portálokon – adevarul.ro, viva.ro, capital.ro, cancan.ro, ciao.ro, romaniatv.net, libertatea.ro, playtech.ro, ziare.ro, gandul.ro, impact.ro, newsweek.ro, g4media.ro, b1tev.ro stb. stb. – sűrűn záporozó cikkek a legváltozatosabb megközelítésben mind ugyanazt a témát boncolgatják: a 29 éves Irina Tănase megcsalta a nála 30 évvel idősebb (elvált) Liviu Dragneát. Ennyi a tulajdonképpeni történet.

Hogy ez miért lett slágertéma? Íme egy kérdés, amelyen érdemes eltöprengeni. Újságírói szemmel nézve annak, ha egy fiatal és szép nő megcsalja az 59 éves pasiját, ma már tulajdonképpen nincs is hírértéke. Igaz, a téma iránti hatalmas sajtóérdeklődést akár Liviu Dragnea politikai pályafutásával is magyarázhatnánk. Évekkel ezelőtt a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Képviselőház elnökeként egy ideig Románia legbefolyásosabb politikusának számított. Csakhogy 2019 májusában 3 év 6 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték és bekasztlizták. Idén júliusban szabadult, feltételesen. E fejlemény miatt Liviu Dragneáról politikusként már csak múlt időben beszélhetünk. Ha megszűnt erős embernek lenni, akkor a román sajtó miért csap ekkora hűhót akörül, hogy (még csak nem is a felesége, hanem) az élettársa megcsalta?

Ami tény: Dragnea a közelmúltban több alkalommal is bizonyos köröket zavaró kijelentéseket tett a Realitatea Plus tévéadó Culisele statului paralel (A párhuzamos állam kulisszatitkai) című műsorában.

November 28-án például egyebek között az alábbiakat mondta: „Miután engem 2019-ben elvittek, a váll-laposok bejutottak a kormányba. Attól kezdve a titkosszolgálatok korlátlan szabadságot kaptak a kormányzáshoz. Miután Orban összeállította a kormányát, betoppantak a bakancsaikkal, és a mai napig nem léptek ki onnan. Időnként cserélik őket, de ennek nincs jelentősége. Az útjukat kijelölik, az előrehaladásukat diktálják, a teendőiket borítékolva kapják. (…) Váll-laposokat látunk Ciucă miniszterelnöktől Vasile Dîncuig mindenhol. Ha a titkosszolgálatok parancsára cselekszel, a rangnak nincs jelentősége. (…) A 2012–2015-ös időszakban, Ponta miniszterelnöksége idején a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) jóváhagyása nélkül senki sem lehetett tagja a kormánynak. (…) A kabinetbe történő minden kinevezéshez a SRI beleegyezése kellett. Azt hiszem, 2016-ban, a Cioloș-kormány idején is így volt. 2015-ig biztos. 2017-től nem, mert a miniszterelnököket arra kértem, hogy ne engedjenek meg ilyesmit. Ami nagyon feldühítette a titkosszolgákat, főleg mert nem nyughattak, nem akartak kikerülni a minisztériumokból, veszíteni a miniszterek, államtitkárok, az országos nagyvállalatok vezetőtanácsai feletti befolyásukból. És erről továbbra sem akarnak lemondani, ha nem változik semmi a hatalmi rendszerben, az erőszakszervezetekre gondolok. (…) A párt élén jelenleg eszközemberek állnak. A pártot a Román Hírszerző Szolgálat vezeti. Egyetlen miniszterelnököt sem hagytak békén. (…) A kormánytagok közül Sevil Shhaideh volt az egyetlen, akit sohasem kerestek meg. Az összes többit végül a titkosszolgálatok irányították és vezették. 2012-től mostanáig minden miniszterelnököt a romániai titkosszolgálatok irányítottak. A demokratikus országok soha nem fogadnának el az igazságügyi szervek és egy titkosszolgálat közötti protokollt. Az ilyen országokban a titkosszolgálatok informálják és tanácsokkal látják el a miniszterelnököt, mert a támogatásuk normális és alkotmányos.”

És most, e Liviu Dragnea által tett kijelentések ismeretében próbáljuk kitalálni, miért csámcsog heteken át a román sajtó azon a vérszegény hírecskén, hogy az 59 éves férfit megcsalta a 29 éves élettársa. Románia egykori legbefolyásosabb emberének politikusként jövője ugyan már nincs, de a múltja miatt odafigyelhetnek arra, amit mond. Ezért mondandója még mindig zavarhat olyanokat, akik sajtóberkekben (is) nagy befolyással bírnak, így módjukban áll széleskörű lejáratási kampányt indítani ellene.

Lejáratni sokféleképpen lehet valakit, egyebek között például nevetségessé tevéssel is. És azt a férfit, akit megcsal a felesége vagy az élettársa, a háta mögött általában kinevetik. Pláne, ha tömegtájékoztatási eszközök egész hada gondoskodik róla, hogy a nője hűtlenségéről minél többen értesüljenek.

A félreértések elkerülése végett, természetesen eszem ágában sincs elhinni Dragneának, hogy ártatlanul ült börtönben, nem követte el mindazt, amiért elítélték. Azonban az ismert mondás szerint rablóból lesz a legjobb pandúr. Ráadásul Dragnea tudhat egyet s mást, hiszen 2009 január-februárjában (igaz, csupán 12 napig) Románia belügyminisztere is volt.

Boros Ernő

 

 

Total
0
Megosztás
Előző hír

A Velencei Bizottságnak nem tetszik a magyar gyermekvédelmi törvény

Következő hír

Ukrajnában folyamatosak a magyar nemzeti közösséget sújtó döntések

Related Posts
Total
0
Megosztás