Pákh Imre: A munkácsi turulszobor eltávolítása provokáció és uszítás

A Munkácson zajló kulturális háború utolsó stációja a turulszobor eltávolítása, ami Pákh Imre szerint provokáció és uszítás. A magyar származású, Amerikában élő üzletember – aki 2008-ban az emlékmű helyreállításának költségeit finanszírozta – a Magyar Nemzetnek az eset után arról is beszélt, hogy a helyi vezetés a magyarok kitelepítését tervezi.

Ez provokáció és uszítás, aminek lehetnek jogi következményei – jelentette ki a munkácsi turulszobor gyalázatos eltávolításáról. Emlékeztetett: ez egy kulturális háború utolsó stációja, mert amióta Andrej Baloga vezeti Munkácsot, a magyarok súlyos elnyomása zajlik a városban. Kifejtette: a polgármester korábban már eltávolíttatta a városból a Munkácsy-szobrot, majd több utca magyar nevét változtatta olyan ukrán névre, amelyeknek semmi köze Munkácshoz.

Pákh Imre kiemelte: tudomása szerint a munkácsi vármúzeum igazgatója október 12-én levélben fordult a polgármesteri hivatalhoz és kezdeményezte a turulszobor eltávolítását, illetve azt, hogy a helyére egy ukrán állami címert helyezzenek. A városi intézőbizottság magyar tagjai – akiket nem is értesítettek az ügyről – szerint jogtalanul hozták meg a döntést október 13-án, mert össze sem hívták a bizottságot, a szobor pedig megyei műemlékvédelem alatt állt – hívta fel a figyelmet az üzletember, aki megköszönte, hogy a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága azonnal kiállt a munkácsi magyarok jogai mellett. Szerinte ugyanis a következő lépés az lehet, hogy kitelepítik a magyar lakosokat Kárpátaljáról és a helyükre ukránokat telepítenek, ahogy azt Viktor Baloga, a munkácsi polgármester apja parlamenti képviselőként már évek óta szorgalmazza. Pákh rámutatott: mivel a háború miatt sok magyar elhagyta Kárpátalját, Baloga szerint eljött az ideje, hogy a korábban magyarlakta kárpátaljai területeket ukrán menekültekkel telepítsék be, és elvegyék vagy felvásárolják a magyar ingatlanokat.

A turulszobor elleni durva intézkedés – az emlékjelet szétfűrészelték és a vársánca hajították – egy munkácsi és nem kárpátaljai probléma, „mert tudomásom szerint a kárpátaljai ukrán vezetés nem támogatta ezt a döntést”, vélte hangsúlyozta Pákh Imre, aki beszélt arról is, hogy az orosz–ukrán háború kitörése óta személyesen is részt vett a menekültek támogatásában, és mintegy ezer fiatal sportoló utaztatásában segített, akik azóta magyar akadémiákon tanulnak és sportolnak. Véleményének ellentmondani látszik az, hogy a munkácsi intézkedésről azonnal diadalittasan számolt be az egész ukrán sajtó, mintha legalábbis egy központi, kijevi elvárást teljesített volna  a munkácsi elöljáróság.

A kárpátaljai származású Pákh Imre kijelentette: mindent megtesz azért, hogy a turulszobrot minél hamarabb visszaállítsák Munkácson.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, október 13-án Munkácson lefűrészelték és eltávolították a turulszobrot. Ez már a második ilyen eset volt. 1924-ben ugyanis a csehszlovákok lebontották az eredeti turulszobrot, majd amikor a szovjetek átvették a hatalmat, beolvasztották és vörös csillagokat készítettek belőle, amikből Magyarországra is jutott. A szobrot 2008 márciusában állíttatta vissza Pákh Imre, akinek édesapja közel húsz évig dolgozott azon, hogy a munkácsi várba visszakerülhessen a turulmadár.

A magyarországi száműzetésben élő Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke felháborítónak és elítélendő barbár cselekedetnek minősítette az esetet, szervezete az ügyészséghez fordult az eltávolított turulszobor ügyében. A KMKSZ elnöke azóta nem mer hazatérni Kárpátaljára, amióta ultranacionalista ukrán terrorszervezetek vérdíjat tűztek ki a fejére.

Total
0
Megosztás
1 comments

Comments are closed.

Előző hír

Szerdán bukhat meg az inkompetens román belügyminiszter

Következő hír

Nemzeti hősök születtek Helsinkiben, magyar csodáról beszélt a világ

Related Posts
Total
0
Megosztás