A kézdisárfalvi Nagyboldogasszony római katolikus kápolnában szombaton, 16 órától Boros Vilmos plébános a székelyföldi betyárokként ismert Pusztai Ferenc, vitéz Dézsi Dénes és Máté György (Jeges) emlékére celebrál megemlékező gyászmisét – közölte a Székelyhon portál.
A múlt évszázad ötvenes évei elején az ozsdolai Pusztait, Dézsit és a kászonaltízi Jegest a falusi nép a szegények pártfogóiként és a zsiványbecsület megtestesítőiként tisztelte és emlegette, míg a kommunista hatalom üldözte, katonaszökevényként, gyilkosként és rablóként kezelte őket. Pusztaiék felvették a harcot a román kommunista hatalom kiszolgálóival, pribékjeivel, szembe mertek szállni párttitkárokkal, néptanácselnökökkel, milicistákkal, erdészekkel és besúgókkal, az általuk kifosztott állami boltok termékeit szétosztották a szegények között. Ellenük kivezényelt belügyi egységek golyói oltották ki életüket 1954-ben, illetve 1955-ben, mindhárman jeltelen sírban nyugszanak.
Hármuk történetét 2006-ban Iochom István újságíró foglalta kötetbe Pusztai, Jeges és Dézsi címmel, majd 2014-ben Zsigmond Attila rendező-operatőr, Iochom István és Bajna György producer Székelyföldi betyárok címmel dokumentumfilmet készített róluk.
Február 25-én, a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján tizennegyedik alkalommal rendeznek szentmisét a székely betyárok emlékére. „Mióta hazajöttem Magyarországról, évről évre szentmisével emlékezünk Ozsdola és a Kászonok hőseire. Kezdetben Ozsdolán tettük, aztán átjöttünk Sárfalvára, mert Pusztai és Dézsi szülőfalujában a kommunista maradványoknak nem tetszett a megemlékezés” – közölte a helyszínváltás okát az ötletgazda Szabó Ottó fafaragó. „Gyerekkorom óta tisztelem őket, hiszen úgy haltak meg, mint a szamurájok, utolsó csepp vérükig harcoltak a kommunisták ellen. Sajnos nincs emlékművük, hiszen a mai napig sokan lebanditázzák őket, holott hősök voltak” – nyilatkozta korábban a kezdeményező arról, hogy miért emlékeznek minden évben a betyárokra.
A székelyföldi Kézdisárfalva (románul Tinoasa) ma Kézdivásárhely tartozéktelepülése, a Feketeügy és az Ozsdola-patak összefolyásánál fekszik, a várostól pár kilométerre keletre. A megemlékező szentmisét agapé követi a kultúrotthonban.