Szobrot állítottak Hatolykán Potsa Józsefnek

Az egykori Háromszék vármegye főispánja, Potsa József (1836–1903) hivatalba lépésének 145. évfordulója alkalmából vasárnap mellszobrot avattak Szentkatolna községben, Hatolyka faluban – közölte a Székelyhon portál. Az eseményre a valóságos belső titkos tanácsos, császári és királyi kamarás (akinek családnevét számos forrás Pótsaként adja meg) életpályáját bemutató kötettel és szabadtéri kiállítással is készültek a szervezők.

A székelyek atyjaként emlegetett egykori főispán 26 évig szolgálta Háromszéket ebben a tisztségben, szerteágazó tevékenysége nagy hatással volt az egész térség fejlődésére. A Kovászna Megye Tanácsa, Szentkatolna Község Polgármesteri Hivatala, a Liszt Intézet sepsiszentgyörgyi fiókja és a Kovászna Megyei Művelődési Központ szervezésében megtartott ünnepség vasárnap délelőtt szentmisével kezdődött a hatolykai római katolikus templomban. Ezt követően Tóth Szabolcs Barnabás történész bemutatta az évforduló alkalmából megjelent Potsa József Háromszék történetében című könyvét.

A hatolykai fürdőközpont előtt Tusa Levente, Szentkatolna község polgármestere köszöntette az ünneplőket. Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője Mikszáth Kálmánt idézte, aki így írt Potsa Józsefről: „Kormányok jöttek, mentek. Potsa mindig ugyanaz marad, mint egy elkerülhetetlen földi gondviselés, avatott, szigorú, de igazságos kézzel tartva a láthatatlan gyeplőket megyéjében. Föl is emelte majdnem a mintamegyék közé.”

Czibak László helyi tanító javasolta, hogy állítsanak szobrot az egykori főispánnak Hatolykán – elevenítette fel Tamás Sándor. Kovászna Megye Tanácsának elnöke beszédében rámutatott: a Potsa József által vezetett megyei közigazgatás nagymértékben hozzájárult a művelődés, oktatásügy, szociális ügyek, ipar és turizmus terén Székelyföld akkori fejlesztéséhez.

„Nagy megtiszteltetés volt, hogy olyan férfiút kellett megmintázni, aki múzeumunk sorsának egyengetésében is sorsot vállalt” – mondta el az ünnepségen a szobor alkotója, Vargha Mihály szobrászművész, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója. A Hatolykai előnevet viselő Potsának amúgy már állítottak egy mellszobrot Háromszéken, mégpedig 2011-ben, a vármegye közgyűlése megalakulásának 135. évfordulóján. A szintén Vargha Mihály nevéhez fűződő mellszobor Kovászna Megye Tanácsa épületének előcsarnokában áll.

A hatolyaki szoboravatóón felléptek a helyi óvodások és iskolások, áldást mondott Potyó Ferenc plébános. A fürdőközpont előtti téren a Liszt Intézet szervezésében tekinthető meg a szabadtéri kiállítás, amely az amúgy marosvásárhelyi születésű, Sepsiszentgyörgöyn meghalt Potsa József életét és munkásságát mutatja be.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Története során először nyerte meg a román Szuperkupát a Sepsi OSK

Következő hír

Drulă megmenti Romániát

Related Posts
Total
0
Megosztás