A román legfőbb ügyészség vádat emelt szerdán Ion Iliescu exállamelnök és Petre Roman volt miniszterelnök ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében. Az önmagát a jogállam és az sajátos demokrácia példaképének tekintő Romániának 35 év kellett ahhoz, hogy egyáltalán eljusson a vádemelésig, de borítékolható, hogy ebből elmarasztaló ítélet úgysem lesz.
Ugyanebben az ügyben vádat emeltek még Gelu-Voican Voiculescu volt kormányfő-helyettes, Virgil Măgureanu, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatója, Adrian Sârbu volt miniszterelnöki tanácsadó, Miron Cozma egykori bányászvezér, Vasile Dobrinoiu tartalékos tábornok és Petre Peter t. ezredes ellen is.
A 95 éves Ion Iliescu ellen már 2017-ben vádat emeltek az ügyészek emberiesség elleni bűncselekmények miatt, és akkor bíróság elé állították Petre Romant (sz. Neuländer, 78 éves) és Virgil Măgureanut (szül. Astaloș, éves 84) ellen is. 2020 decemberében azonban a legfelsőbb bíróság visszautalta az ügyet a katonai ügyészséghez és elrendelte a nyomozás újrakezdését.
Előrehaladott kora miatt Ion Iliescut otthonában kereste fel január 15-én a legfőbb ügyészség egyik ügyésze, hogy közölje vele: újra büntetőeljárást indítottak ellene a bányászjárás ügyében, és hogy kihallgassa, de a volt államfő nem kívánt nyilatkozatot tenni az ügyben.
Az ügyészek szerint 1990 júniusában a román állam több döntéshozója, valamint hozzájuk közel álló vagy őket támogató személyek elrendelték a fővárosi tüntetések elfojtását, aminek következtében négy személy életét vesztette, kettőt megerőszakoltak, több mint 1300 személy megsérült, és több mint 1200 személyt fosztottak meg jogtalanul a személyi szabadságától. A vádhatóság szerint a bukaresti Egyetem téren tüntetőkkel szembeni megtorló akcióban törvénysértő módon részt vettek a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI (a volt Securitate) erői, valamint több mint tízezer bányász és más munkás az ország több pontjáról.
Mélyállami szinten „közmegegyezés” van Romániában arról, hogy ezek a vádemelési eljárások csupán a közvéleménynek és a külföldnek szánt porhintések, ugyanis a mai posztkommunista román rendszert 1989-ben megalapító, az akkori forradalmat megpuccsoló, a marosvásárhely fekete márciust levezénylő és az értelmiségellenes bányászjárásokat megindító Ion Iliescut és tettestársait sohasem fogják életükben elítélni.