Az ukrán elnök legutóbb már nem emlegetett megvalósíthatatlan feltételeket az oroszokkal való tárgyalások útjában.
„Nincs időnk olyan megbeszélésekre, amelyek nem működnek. Pontosan tudjuk, mit csinálunk. Hangsúlyozom, nincsenek kétségeink, és csak akkor vagyunk készek beszélni, ha a másik fél kész a háború befejezésére” – fogalmazott az államfő az Unian ukrán hírügynökség szerint.
„Ukrajna kész tárgyalóasztalhoz ülni Oroszországgal, de csak abban az esetben, ha az oroszok valóban véget akarnak vetni a háborúnak” – jelentette ki a régebbi és aktuális médiaszereplései miatt immár Celebszkijnek becézett ukrán elnök.
Korábban Mihajlo Podoljak, az elnöki hivatal vezetőjének tanácsadója azt mondta, hogy Ukrajna és Oroszország tárgyalóasztalhoz ül, de „nem ma és nem az oroszok feltételei szerint”. Volodimir Zelenszkij most – a nyugatról kapott intésekhez is igazodva – már nem tesz harcias, kakaskodó kijelentéseket, különösen amióta Moszkva leszögezte: határozott és konkrét célja van az Ukrajna elleni különleges hadműveletnek.
Eszerint Oroszország ukrajnai katonai műveletének fő célja a donyecki és luganszki népköztársaságok védelme – idézte Dmitrij Peszkovot, a Kreml szóvivőjét hétfőn a RIA orosz állami hírügynökség. Peszkov arról beszélt, hogy általánosságban a köztársaságok védelme a különleges katonai művelet fő célja. Ezúttal már nem ismételte meg a putyini tételt, miszerint Oroszország sem a szomszédjában lévő Ukrajna NATO-csatlakozását nem szívesen látja, sem a Kijevben hatalmaskodó „újnácik” uralmát.
Mai friss hír: humanitárius folyosót nyitott az orosz hadsereg, hogy a körülzárt szeverodonyecki Azot vegyiüzemet elhagyhassák a civilek. Vitalij Kiszeljov, a Luganszki Népköztársaság belügyminiszter-helyettese az orosz állami hírügynökségnek szerda reggel azt mondta, hogy az Azot földalatti bunkereiben és műszaki folyosóin 1000-1200 civilt, köztük 127 gyereket tarthatnak fogva az ukrán egységek. Közölte, hogy a létesítményben nincs sem víz, sem élelem, sem gyógyszer. Ugyanakkor az üzemben mintegy 2500 fegyveres lehet, akik közül 500-600 Kijev külföldi zsoldosa. Mihail Mizincev tábornok az utóbbiaknak a mariupoli mintára történő megadás lehetőségét ajánlotta fel.
Közben ugyancsak ma reggel a szomszédos Donyecki Népköztársaság több településéről, egyebek között a székvárosból érkezett jelentés ukrán tüzérségi csapásokról. A helyi hatóságok szerint az elmúlt nap folyamán a támadások következtében két ember életét vesztette, nyolcan pedig megsebesültek. Az egykori Donyeck tartományt magába foglaló államalakulat nyugati fele még mindig a kijevi rezsim ellenőrzése alatt ál, ezért támadhatják az ukránok a fővárost, az azonos nevű Donyecket. Megfigyelők szerint azonban már csak napok-hetek kérdése, hogy mikor kerül a Donyec-medence egésze az oroszok ellenőrzése alá.