A felvidéki magyarok támogatják a területi integritás elvét, de Kijev kisebbségi politikájával kapcsolatban fenntartásaik vannak

Több ország is elítélte az orosz elnököt, amiért az elismerte Ukrajnában a két szakadár államot, a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaságot. A témával kapcsolatban a szlovákiai magyar egyesült párt, a Szövetség is megszólalt, elítélve az orosz agressziót, Ukrajna területi egysége mellett foglalva állást. Ugyanakkor Berényi József, az MKP-platform elnöke megjegyezte: „keleti szomszédunkban sérülnek a nemzeti kisebbségi jogok, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni”.

A Ma7.sk portálnak nyilatkozó Berényi szerint az orosz–ukrán konfliktus már egy komolyabb világpolitikai válság, amelyben állást kell foglalniuk a szlovákiai politikai pártoknak is. Egyértelműen ki kell állni a területi integritás elve mellett, ugyanis csak ez biztosíthatja a felvidéki magyarok számára a Szlovákián, az Európai Unión és más nemzetközi szervezeteken belüli politikai mozgásteret. De hozzátette: sajnos Ukrajnában is sérülnek a kisebbségi jogok, amelyeket a jövőben mindenképpen rendezni kell, hiszen több nemzeti kisebbség él az országban, beleértve a kárpátaljai magyarokat.

„Kárpátaljai magyar sorstársainktól azt is tudjuk nagyon jól, mennyire elnyomó, diszkriminatív, a nemzetközi normákat is sértő nyelvtörvényt fogadott el Ukrajna. Amely nemcsak a Kárpátalján elő magyarokat, de az ország területén élő minden nemzeti kisebbséget sújt. Ez csupán a kivételezett helyzetben lévő krími tatárokra nem vonatkozik” – konstatálta a helyzetet Berényi.

A politikus szerint a problémát már régebben meg lehetett volna oldani, ugyanis a 2015-ös minszki egyezmény szerint autonómiát kaphatott volna a két szakadár terület, Donyeck és Luhanszk. „Az egyezmény tartalmazta, hogy Ukrajnát decentralizálni kell. A mai feszült helyzet kulcsa abban is kereshető, hogy ez nem valósult meg” – fogalmazott Berényi.

A helyzet azért is nehéz, mert mindegyik fél mást akar. Putyin Ukrajnát mindig is orosz befolyási területnek tekintette, és továbbra is annak tekinti. A Nyugat pedig támogatja Ukrajna integrációját a NATO-ba. A megoldást valahogy a kettő között kell megtalálni. Berényi azt is hozzátette, jelenleg Ukrajna a nagy geopolitikai játszmák elszenvedője, hiszen a Nyugat rajta keresztül próbálja meggyengíteni Oroszország befolyását, az oroszok pedig nem engedhetik el Ukrajnát, hiszen számukra fontos geostratégiai terület, amelyre mindig is úgy tekintettek, hogy Oroszország területi integritásának biztosítéka.

„A közép-európai államok is megélték már a történelem során, hogy a nagyhatalmak játékszereivé váltak. Valami hasonlót élhet át Ukrajna is” – zárta mondandóját Berényi József.

Mint arról beszámoltunk, a romániai magyarokat a bukaresti parlamentben és kormányzatban képviselő RMDSZ elnöke az oroszellenes román politikai diskurzushoz lecsatlakozva foglalt állást „Ukrajna védelmében”, valószínűleg felkérésre, de Kelemen Hunor egy szóval sem utalt rá – ahogy a román politikai osztály zöme sem teszi ezekben a npaokban –, hogy az ukrán szélsőnacionalizmus milyen „háborút” folytat immár évek óta a volt szovjet tagköztárságban létező nemzeti kisebbségek, köztük magyarok és románok ellen.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Tévésorozat készül Móricz Tündérkert című művéből

Következő hír

Ki védi meg a kárpátaljai magyarokat?

Related Posts
Total
0
Megosztás