A granadai EU-csúcson egeret szültek a hegyek

Nincs esély arra, hogy az európai uniós tagországok vezetői között megállapodás szülessen a migrációról – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök ma a spanyolországi Granadában, az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek találkozójára érkezve.

Hozzátette: ez politikailag lehetetlen, ugyanis korábban arról állapodtak meg, hogy egyhangúlag döntenek a migráció szabályozásárról, de ezt nemrég megváltoztatták, és a csomagot Magyarországot és Lengyelországot megkerülve, jogilag megerőszakolva mégis áterőltették. Ezután nincs esély sem kompromisszumra, sem megállapodásra, és nemcsak most, hanem évekre előre – szögezte le a magyar kormányfő.

Orbán az uniós bővítésről elmondta: Magyarország ösztönzője, támogatója a folyamatnak, ugyanakkor számos tagország bővítési fáradtságra hivatkozik, ami nem tisztességes a tagságra várakozókkal szemben.

Ami viszont Ukrajna EU-ba lépését illeti, stratégiai áttekintésre van szükség, mert az unióban még soha nem vetődött fel háborúban álló ország felvétele – fejtette ki kérdésekre válaszolva.

Ma estére kiderült: nem került be a migráció témája az európai uniós állam- és kormányfők granadai informális találkozójának közös nyilatkozatába, viszont egységes álláspontot fogalmaztak meg a közösség bővítésével és stratégai autonómiájával kapcsolatban. Mivel a magyar és a lengyel kormányfő – ahogy az várható volt – megvétózta a Granadai Nyilatkozat migrációra vonatkozó részét, ezért azokat a mondatokat egy külön dokumentumba átemelve az Európai Tanács elnökének nyilatkozataként adták közre. Ebben amúgy olyan, a magyar kormány által sokat hangoztatott és hiányolt kijelentések szerepelnek, mint például „az illegális migrációt azonnal és határozottan kezelni kell. Nem engedjük, hogy a csempészek döntsék el, ki lép be az EU-ba.” Sem az elnöki, sem a zárónyilatkozatnak nincs semmilyen törvényi, jogi relevanciája.

A házigazda Spanyolország ügyvivő szocialista miniszterelnöke az esemény záró sajtótájékoztatóján propagandisztikusan sikeresnek ítélte a tanácskozást, amelyen szavai szerint olyan kérdésekre keresték a választ az európai vezetők, mint hogy milyen lesz a jövője, hány ország alkotja majd, miként lehet hatékonyabb a döntéshozatal, versenyképesebb, ellenállóbb a gazdaság.

 

Total
0
Megosztás
Előző hír

Nemzeti példaadás 174 év óta

Következő hír

Csíkszentdomokoson kibővítették a Buzánszky Jenő Labdarúgóközpontot

Related Posts
Total
0
Megosztás