Több mint húsz Bukarestből induló, illetve oda érkező járatát törölte ma a román Tarom állami légitársaság, miután minden érintett járatnál a személyzet legalább egy tagja beteget jelentett.
A légitársaság közleménye szerint nem szállt fel hétfőn a Tarom kairói, bejrúti, ammáni, jászvásári (Iași), nagyváradi, isztambuli, budapesti, frankfurti, amszterdami, illetve párizsi járata, ezért törölték az illető városokból Bukarestbe visszatérő Tarom-járatokat is. A pilóták spontán munkabeszüntetése miatt felháborodott, tanácstalan utasok százai töltötték az éjszakát a bukaresti nemzetközi repülőtér várótermeiben.
A Tarom azt ígérte, hogy a lehető legrövidebb időn belül felveszi a károsultakkal a kapcsolatot, hogy átütemezést, alternatív utazási lehetőséget, vagy a jegyár visszatérítését ajánlja fel nekik. A pilóták egyike azt állította, hogy sokkal kevesebbet keresnek a magán légitársaságoknál dolgozó kollégáiknál, ezért „betegedtek meg hirtelen”. A bujtatott pilótasztrájkot az a törvényi előírás tette lehetővé, amely szerint minden pilótának joga van ahhoz, hogy egészségügyi okokra hivatkozva két szabadnapot vegyen ki.
Az Agerpres hírügynökség szerint az 1954-ben alapított, a bukaresti közlekedési minisztériumhoz tartozó román állami légitársaságnak 18 repülőgépből álló flottája van, és 70 úti cél felé üzemeltet rendszeres járatokat. Az Európai Bizottság két hónapja hagyott jóvá egy 95 millió eurós állami támogatást a 2007 óta veszteséges Tarom átszervezésére, amely tavalyi 2,3 millió utasával a harmadik legnagyobb forgalmú légitársaság volt Romániában a Wizzair (13 millió utas) és a Ryanair (3,1 millió utas) mögött.
Káosz van a dél-romániai közlekedésben is, miután a kormányzat hirtelen lezárta az Olt-völgyét a nappali forgalom előtt erdőirtások és sztrádaépítés címén, az itt eddig lezajlott óriási forgalom egy része a Prahova völgyébe tevődött át és okoz végeláthatatlan torlódást.
Közben ma délben tüntetéssel folytatták munkajogi követeléseiket a könyvelők és a közgazdászok, akik a jogalkotói hatalommal való visszaélések és elnyomó adóügyi intézkedések ellen tiltakoznak, amelyek szerintük mélyen érintik a romániai vállalkozókat, közgazdászokat, könyvelőket és adófizetőket.
A rossz kormányzást okoló elégedetlen néptömegek eleinte a szállításügyi és a pénzügyminiszter lemondását követelték, de most már Cătălin Predoiu belügyminiszter azonnali leváltását is kérik, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) rendkívüli parlamenti ülésszak összehívását szorgalmazza a KRESZ-t módosító sürgősségi kormányrendelet kijavítására. Mint hangsúlyozzák, a múlt héten elfogadott 2024/84-es sürgősségi kormányrendeletet ki kell javítani, jelenlegi formájában ugyanis drogosokként kezeli a cukorbetegség miatt kezelés alatt álló sofőröket, illetve azokat a járművezetőket, akik olyan gyakran használt gyógyszer bevétele után ültek volánhoz, mint a Paracetamol, Parasinus vagy a Nurofen.
„Mielőtt kiadta ezt a visszaélésszerű és alkotmányellenes rendeletet, Predoiunak át kellett volna gondolnia, hogyan fogják alkalmazni. A Ciolacu-kormány felelőssége, hogy a tesztelési szabályok megváltoztatása előtt szerezze be a tesztek feldolgozásához szükséges felszereléseket, és biztosítsa a személyzetet ehhez a munkához” – közölte a párt, amely emlékeztetett: már tavaly novemberben felhívták a figyelmet, hogy a járművezetőkön végzett drogtesztek sok esetben fals pozitív eredményt adnak, aminek nyomán bűnözőként kezel az állam tisztességes embereket, akik jogosítvány nélkül maradnak és büntetőeljárás indul ellenük. Az USR szerint a belügyminiszter kudarcot vallott a kábítószer elleni küzdelemben, és mivel nem képes szembeszállni a drogkereskedőkkel és a dílerekkel, háborút indított a sofőrök ellen.
Tény, hogy a balliberális román kormány átláthatatlan eljárással, nyilvános vita nélkül terjesztette elő a jogszabályt, amelyet csak rendkívüli ülésszak összehívása után javíthat ki a parlament. Az USR addig is felszólította a Nép Ügyvédjét (Renate Weber ombudsmant), hogy támadja meg az alkotmánybíróságon az inkompetens kormány dilettáns rendeletét.