Az új év elején bejárta a sajtót a hír: az amerikai Missouri államban halálos ítéletet hajtottak végre egy transznemű nőn, aki 2003-ban, még férfiként, korábbi barátnőjét gyilkolta meg. Három elképesztő eset következik a sok közül.
Az esetet amúgy nem példastatuálásként és elrettentésül kapta fel a balliberális világmédia, hanem annak kidomborítására, hogy Amber McLaughlin, korábbi nevén Scott McLaughlin az USA történetében az első kivégzett elítélt, aki nyíltan vállalta transzneműségét. Azt meg sem merték írni, hogy a gyilkos nyilvánvalóan abból a megfontolásból vedlett át férfiból nővé, hogy ezzel hátha megússza a kivégzését.
Scott McLaughlin 2003-ban a munkahelyén erőszakolta meg, majd késsel megölte korábbi barátnőjét, akit előzőleg hosszabb időn keresztül zaklatott. A gyilkosságot megelőző időszakban a férfi ellen a rendőrség távoltartási végzést adott ki, és rendszeresen biztosított kíséretet is a korábbi barátnő számára. Az emberi mivoltából kivetkezett bűnözőre 2006-ban mondták ki a halálos ítéletet, s ezután több mint másfél évtizedig etették-itatták-tartották az amerikai adófizetők pénzén, miközben a jogászok igyekeztek a végtelenségig csűrni-csavarni az ügyét. A sorsát végül mégsem kerülte el, de McLaughlin közben még a nemváltását is elvégeztethette az állam pénzén! Már a börtönben, mintegy három éve döntött arról, hogy márpedig ő nő lesz ezentúl, s mivel az USA-ban minden őrültségre van lehetőség, az ítélet végrehajtásakor a hatóságok már nőként kezelték, az igazságügyi iratokban is ekként hivatkoznak rá.
Az Amerikai Egyesült Államokban szövetségi szinten az 1970-es évek közepén tették újra lehetővé halálos ítélet bevezetését az egyes államok számára. Azóta 1558 elítéltet végeztek ki, közöttük 17 nőt. Tavaly 18 bűnözőn hajtották végre a halálos ítéletet azon államokban, ahol érvényben van a legsúlyosabb büntetés. Ám jelenleg hivatalosan csak 27 tagállamban szerepel a büntető törvénykezésben halálos ítélet, ugyanakkor 7 tagállam formálisan, egy pedig informálisan felfüggesztette annak alkalmazását. További 8 államban hatályban van, de az elmúlt tíz évben nem hajtottak végre halálos ítéletet, és 11 államban alkalmazzák a gyakorlat szintjén is. Vagyis az ötven tagállamból álló USA-nak csak egyötödében. De ezekben is évek-évtizedek telhetnek el, amíg a halálra ítélteket ki is végzik.
Egy másik, az emberek igazságérzetét mélyen sértő eset Magyarországon történt: a szlovák Eva Rezesova 2012-ben okozott balesetet az M3-as autópályán, amikor részegen, 170-nel száguldva belehajtott egy másik autóba hátulról, négy ember halálát okozva. A dúsgazdag, nagyvilági nő alig 9 évet kapott, de ebből is csak 6-ot volt börtönben. Most azzal került ismét a bulvársajtó címoldalaira, hogy karácsony előtt pár nappal begyógyszerezte magát, de a kórházban kimosták, és már semmi baja…
Még ennél is felháborítóbb a legfrissebb „szenzáció”: az európai uniós korrupciós botrány fő gyanúsítottját egy luxusbörtönben tartják fogva! December 9-i letartóztatása után Eva Kailit először a Brüsszel belvárosában található Saint-Gilles börtönbe vitték, de innen felsőbb utasításra nyomban átszállították a Haren nevű büntetés-végrehajtási intézetbe. Ám a belga börtönökhöz viszonyítva ez inkább hasonlít egy „zárt panzióra”, ahol külön részleget tartanak fent az olyan „kényeztetett” politikusbűnözőknek, mint a görög szépasszony.
A Brüsszel északkeleti csücskében található Haren Belgium, de talán egész Európa legújabb és legmodernebb luxusbörtöne. Több évig tartó tervezés és kivitelezés után tavaly októberben adták át, több tucat épületből áll és 15 hektáron terül el. A komplexumot úgy alakították ki, hogy „a lehető legbarátságosabb környezetet” biztosítsa a bentlakóknak. Tervezői szándék, hogy az itt raboskodók „jól érezzék magukat” és a lehető „legpozitívabb benyomások érjék őket”, valamint hogy „elkerüljenek a börtönélményekkel kapcsolatos bármiféle frusztrációt”. Ennek megfelelően például nem szereltek rácsokat az ablakokra, hogy minden helyiséget természetes fény világíthasson meg. Sőt, a cellákat saját hűtővel, televízióval, állítható termosztáttal, bejövő hívásokat fogadó vonalas telefonnal és zuhanykabinnal szerelték fel. A közösségi terek szintén a „humanizmus” jegyében lettek kialakítva. A börtönkomplexum mértani középpontjában például egy harangtorony áll, körülötte hatalmas kertekkel, sétálóövezettel és kültéri konditermekkel. A kiszolgáló épületekben helyet kaptak relaxációs zónák, szociális műhelyek, sportpályák, játszós és terápiás szobák és egy könyvtár. Sőt, van egy folyamatosan változó tárlatokat kínáló múzeum is, melyet bármikor meglátogathatnak a „rabok”, de több sportcsarnokot is igénybe vehetnek a mozogni vágyók.
Ennek ellenére a szocialista Eva Kaili a sztárügyvédein keresztül a napokban azt nyilatkozta a görög sajtónak, hogy a fogva tartási körülményei „kínzással” érnek fel…
A brüsszeli cellák saját tévével, hűtővel és zuhanykabinnal vannak felszerelve