Az amerikai sajtóban olyan hírek jelentek meg, hogy Bukarest közvetlenül Ukrajnának szállíthat lőszert, az orosz–ukrán fegyveres konfliktus szomszédságában mintegy hadviselő féllé válva ezzel. Bukarest tagad.
Románia saját tartalékainak növelésére és más NATO-tagországoknak fog lőszert gyártani, nem pedig Ukrajnának – jelentette ki Florin Spătaru román gazdasági miniszter, cáfolni próbálva a nyugati sajtóértesüléseket.
A miniszter a román Digi24 hírtelevíziónak elmondta, hogy 2022-ben valóban voltak tárgyalások a NATO-n belül, hogy a tagállamok közös fejlesztésekkel finanszírozzák a lőszergyártást, de Bukarest még nem írt alá sem szándéklevelet, sem megállapodást erről. Ugyanakkor Románia 10 millió eurót (2 millió lejt) különített el 2022-ben lőszergyártási kapacitásainak korszerűsítésére.
A miniszter hangsúlyozta, hogy Románia nem fog közvetlenül lőszert szállítani Ukrajnának. Rámutatott: azért fejlesztik a lőszergyártási kapacitást, hogy Románia biztosítsa a saját szükségleteit, valamint más NATO-tagországokat is el tudjon látni, mert a tagállamok lőszertartaléka minimális szintre csökkent. (Ezzel közvetve beismerte, hogy a NATO lőszerei elárasztották Ukrajnát, miközben a nyugat-európai sajtó régóta arról cikkez, hogy ezen lőszerek jelentős része az ukrán maffia kezébe jutott, ahonnan harmadik világbeli országokba.)
A román miniszter megerősítette, hogy Németországgal és más NATO-tagállamokkal is folynak tárgyalások a közös fejlesztésekről. Hozzátette: nem csak lőszergyártásról, hanem egy lőporgyár nyitásáról is egyeztetnek. A tárcavezető reményét fejezte ki, hogy januárban lezárulnak a tárgyalások.
Ez a kimagyarázás azért is tűnik teljességgel hiteltelennek, mert a román politikum és szinte az egész román média őrjöngő oroszellenessége és kritikátlan ukránbarátsága fényében abszolút hihetőnek tűnik az, hogy Románia közvetlenül is támogatja – hadianyaggal, logisztikával, információval, üzemanyaggal, hadfelszereléssel stb. – a kijevi szélsőnacionalista rezsimet. Korábban arról is szóltak sajtóbeszámolók, hogy Kelet-Ukrajnában román zsoldosok is részt vesznek a harcokban.