A magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, Potápi Árpád János szerint az ukrajnai háború körülményei között a nemzetpolitikában most nem az új fejlesztési irányokról, hanem az eddig elért eredmények megőrzéséről kell gondolkodni.
A politikus ezt a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban (Tusványos) a Cselekvő nemzet című mai pódiumbeszélgetésen jelentette ki. Mint elmondta: az elmúlt időszakban a nemzetpolitikában Tusványostól Tusványosig számolták az éveket, és a szabadegyetemen folytatott tanácskozások irányt szabtak. Amióta azonban a világ belecsúszott a háborúba, „kapkodjuk a fejünket”.
„Most nem az a cél, hogy meghatározzuk a következő évek fejlesztési irányait, hanem az a kérdés, hogy miként tudjuk az eddig elért eredményeket, a közösségeinket, a kiépített intézményrendszert megőrizni. Ami még fut, azt hogyan tudjuk befejezni. Hogyan tudunk minél kisebb sérüléssel kijönni ebből a helyzetből” – mondta Potápi, aki az elmúlt napokban a botránysajtó egyik főszereplőjévé vált.
A magyar nemzetpolitikáért felelős államtitkár egy közös fotót tett közzé saját Facebook-oldalán egy Pethő Attila nevű székelyudvarhelyi vállalkozóval, akit zaklatásért, ütlegelésért és testi sértésért jogerősen két év börtönre ítéltek július 1-jén, és eltűnése miatt Romániában országosan körözik. A férfi az Utazó Magazin és a Magyar Turisztikai Ügynökség közös budapesti díjátadóján bukkant fel hétfőn, ahol Potápi Árpád Jánossal együtt állt kamerák elé. A felvételt rövid időn belül levették az államtitkár Facebook-oldaláról, egyes csoportképeken viszont továbbra is látható a nézők között ülő Pethő.
A szervezők a díjátadóra csak az elítéltnek a szüleit hívták meg, az eseményen ugyanis egy internetes szavazás alapján kiválasztott legjobb magyarországi és külhoni éttermeknek és szálláshelyeknek nyújtottak át elismeréseket, és a díjazottak között volt a székelyudvarhelyi Pethő étterem is, amit a körözött személy szülei visznek.
Potápi Árpád János azzal mentegette magát, hogy ő nem tudta, kivel fotózkodik: „A díjátadó után közös fotózásokra került sor, aki akart, odalépett hozzám, és azokkal fényképezkedtem” – nyilatkozta a sajtónak. A román sajtó nagy élvezettel számolt be az esetről, nem mulasztva el felhánytorgatni, hogy a mai Magyarországon több olyan, Romániában elítélt és keresett bűnöző bujkál (vagy nem is bujkál, hanem vígan éldegél), akiknek a hollétéről a magyar hatóságok úgymond „nem tudnak”.