Az Institute for the Study of War (ISW) arra figyelmeztetett, hogy az Amerikai Egyesült Államok „sokkal nagyobb árat” fizethet, mint azt a legtöbben elképzelik, ha hagyja, hogy Oroszország győzzön Ukrajnában. Az amerikai szervezet hosszas értékelést adott ki arról, hogy Vlagyimir Putyin erőinek győzelme mit jelenthet az USA és általában a Nyugat számára.
Az ISW szerint ha Oroszország győzni tudna, az azt eredményezné, hogy az USA-nak szárazföldi erőinek jelentős részét és nagyszámú lopakodó repülőgépet kellene Kelet-Európába telepítenie. Az intézet szerint ez a döntés valószínűleg oda vezetne, hogy Washingtonnak döntenie kellene az európai NATO-szövetségesek és Tajvan védelme között. Az egész vállalkozás egy vagyonba kerülne, és a költségek addig fennállnának, amíg az orosz fenyegetés fennáll – potenciálisan a végtelenségig – állítja az ISW.
Hozzáteszik: Ukrajna folyamatos nyugati katonai támogatása annak érdekében, hogy a vonalak ott maradjanak, ahol vannak, sokkal előnyösebb és olcsóbb az Egyesült Államok számára, mint hagyni, hogy Kijev veszítsen. Mint írják, befagyasztani a konfliktust rosszabb, mint továbbra is segíteni Ukrajnát a harcban – ez egyszerűen időt és teret adna Oroszországnak, hogy felkészüljön egy újabb háborúra, hogy meghódítsa Ukrajnát és szembeszálljon a NATO-val.
Vagyis az amerikai kutatóintézet szerint Amerikának sokkal jobban megéri a háború folytatása, mint az esetleges tűzszünet – hiába a rengeteg halott és a hatalmas pusztítás. Ugyanakkor hozzáteszik, „a legjobb az lenne, ha Ukrajnát támogatnánk a győzelemig, majd segítenénk az újjáépítésben, és ezzel az európai kontinens legnagyobb és legharcképesebb baráti hadserege a NATO védelmének élére állna, függetlenül attól, hogy Ukrajna végül csatlakozik-e a szövetséghez vagy sem.” Ukrajna „győzelme” nyilván azt jelentené, hogy a posztszovjet köztársaság visszaszerezné a már elveszített, főként oroszok lakta régiókat (Krím, Donbássz, Luganszk), aminek nincs reális esélye pillanatnyilag.
Azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államoknak miért érdeke a háború folytatása, nemrég Antony Blinken külügyminiszter is elszólta magát. Ahogy arról mi is beszámoltunk, Blinken egy beszédében Ukrajna további támogatása mellett érvelve kiemelkedő sikernek nevezte Zelenszkijék helyzetét a háborúban, majd – kimondottan az amerikai közönséghez intézve szavait – hozzátette, hogy az Ukrajnának szánt pénzek kilencven százaléka amúgyis az amerikai cégekhez kerül, az amerikai gazdaságot pörgeti.
Az Egyesült Államokban azonban nem mindenki látja úgy, hogy Ukrajna feltétlen támogatása amerikai érdek. „Nagyon jól ismerem Zelenszkijt, nagyon jól, még jobban ismerem Putyint. Jó, nagyon jó kapcsolatom volt mindkettejükkel. Azt mondanám Zelenszkijnek: elég volt. Alkut kell kötnöd. Azt mondanám Putyinnak: ha nem kötsz alkut, rengeteg mindent adunk nekik. Többet fogunk adni nekik, mint amijük valaha volt, ha kell. Egy nap, egy nap alatt összehoznám az alkut” – mondta idén júliusban Donald Trump, a jövő évi elnökválasztás legnagyobb esélyese.