Csak nehogy a magyaroké legyen!

A Kolozsvári Ítélőtábla másodfokú, nem jogerős ítélete is érvénytelenítette a zsibói Wesselényi-kastély adásvételi szerződését, így helyt adott a Szilágy Megyei Tanács azon panaszának, hogy a tulajdonos nem tartotta tiszteletben a romániai megye elővásárlási jogát, amikor eladta az ingatlan egy magyarországi részvénytársaságnak. 2022 decemberében hasonlóképpen döntött első fokon a Szilágy Megyei Törvényszék is.

Amennyiben a felek nem élnek a fellebbezés lehetőségével, az emblematikus partiumi épületegyüttes visszakerülhet a korábbi tulajdonoshoz, és akkor kezdhetik elölről az eladási procedúrát.

A barokk és klasszicista stílus ötvözésével 1779 és 1796 között felépített kétszintes úri lak hasznos területe 2200 négyzetméter. A tízhektáros kastélykertből 1,3 hektárt szolgáltattak vissza az örökösnek, a fennmaradó részen a zsibói botanikus kert működik, ami már eleve egy rablás, hiszen mindent vissza kellett volna szolgáltatni abból, amire a kommunista rezsim rátette a kezét. Magát a kastélyt az államosítás után iskolaként, majd pionírházként működött. A diktatúra bukása után is az állam használta, szabadidős gyermekközpont, illetve a kastélyparkban kialakított botanikus kert irodái működtek benne.

A kastély államosítás előtti utolsó tulajdonosa Teleki Artúrné Wesselényi Ilona volt. Az ő leszármazottja, a Szilágysomlyón élő Janicskó (született Teleki) Éva 17 éven át pereskedett az örökség visszaszerzéséért. 1997-ben a román állam az épületért csekély összegű kártérítést fizetett, amelyet a család vissza is adott az államnak, amikor a törvények módosítása nyomán a természetbeni visszaszolgáltatásra is lehetőség nyílott. A restitúcióról végül 2012 tavaszán hozott jogerős ítéletet a bíróság.

Az egykori birtokosok leszármazottja, Janicskó András tíz éven át árulta a lelakott kastélyt, miközben a Szilágy Megyei Tanács ez idő alatt nem volt hajlandó érvényesíteni elővásárlási jogát. Az örökös 2021-ben eladta a kolozsvári Micro Vision Kft.-nek, amely azonnal túl is adott rajta, az új vevő a magyarországi Közép-európai Épített Örökséget Megőrző Alapítvány portfóliójába tartozó Manevi Zrt. volt. A szélsőnacionalista román sajtó hisztérikus riadóztatására („nu ne vindem țara! – nem adjuk el az országot!”) egy héttel az adásvételi szerződés aláírása után jelentkezett a zilahi székhelyű, román többségű megyei tanács, hogy mégiscsak élne elővásárlási jogával. Ám ekkor már perre kellett vigye az ügyet.

Hogy, hogy nem, a nemzetállami politikai befolyástól „teljesen független” román bíróságok kimondták a korábban megkötött, nyilvánvalóan érvényes adásvételi szerződések érvénytelenítését. Csoda, hogy az ingatlanegyüttest egyáltalán visszarendelik az egykori birtokosok leszármazottja, Janicskó András tulajdonába, és nem rabolja el a román állam – másodjára is…

Total
0
Megosztás
Előző hír

A ciprusi kispadról a Sepsi OSK-hoz került

Következő hír

Haláleset egy franciaországi gazdatüntetésen

Related Posts
Total
0
Megosztás